24. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úkol pro nového premiéra Johnsona? Napsat tajný dopis jaderným ponorkám, kdyby spadla atomovka na Londýn

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

LONDÝN Jednou z málo známých povinností každého nového britského premiéra je vytvoření zvláštního dopisu sepsaného vlastní rukou.

Obsahuje instrukce a rozkazy pro případ, že by se Spojené království stalo cílem útoku jadernými zbraněmi a bylo tak přerušeno spojení s politickým vedením v Londýně. Zapečetěný list bez oslovení konkrétního člověka, respektive jeho kopie, dostanou kapitáni čtyř britských raketonosných ponorek třídy Vanguard, které jsou vybaveny jadernými hlavicemi Trident a střídavě brázdí hlubiny Atlantiku.

Text dopisu předpokládá, že v době, kdy bude přerušena pečeť na jeho obálce a list bude otevřen, již nebude nikdo z členů vlády naživu. Nebude tudíž schopen komunikovat s posádkou ponorky a udělovat jí rozkazy. Jakékoli další rozhodování by pak záleželo jen a jen na veliteli plavidla.

Předtím, než britští premiéři poslední rozkaz sepíšou, bývají podrobeni velmi důkladnému školení ze strany vedení armády. Dozvědí se například přesné detaily o jaderných hlavicích. S nástupem každého nového předsedy vlády bývá zároveň psaní jeho předchůdce nebo předchůdkyně skartováno, aniž by byla jeho obálka někdy otevřena.

Někdejší starosta Londýna a zastánce rázné rozluky od unijních struktur...
Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson

Nikdo se tudíž nedozví, co jednotliví premiéři pro případ jaderného útoku navrhovali. Bezpečnostní experti, jako například Richard Norton-Taylor z deníku The Guardian, se domnívají, že varianty sahají od rozkazu podrobit se vojenskému velení Spojených států po instrukci odpovědět na útok použitím jaderných zbraní.

K řešení v podobě okamžité odpovědi jadernými zbraněmi se například měl uchýlit labouristický premiér James Callaghan, jenž vedl vládu v letech 1976 až 1979.

Mezi další varianty může dle bezpečnostních expertů patřit příkaz opustit britské výsostné vody a doplout s posádkou do Austrálie. Není ale vyloučeno, že leckdo uložil velitelům ponorek jednat na základně vlastního úsudku.

Dle Nortona-Taylora prý však způsobilo sepsání „posledního rozkazu“ řadě premiérů značné vrásky. Konzervativec John Major (v úřadě v letech 1990 až 1997) se prý kvůli tomu stáhl na víkend do svého soukromého sídla, aby hluboce přemýšlel. A jeho nástupce Tony Blair údajně odešel z brífinku, který mu předtím poskytl šéf generálního štábu, „bílý jako stěna“.

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR C# DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč