• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Schwarzenberg: Izrael má právo se bránit

Svět
  •   18:04
Izrael má podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga právo se bránit proti útokům útokům na osady, kde žije civilní obyvatelstvo. Šéf české diplomacie dnes v prohlášení reagoval na poslední eskalaci konfliktu mezi izraelskou armádou a radikálním palestinským hnutím Hamas, při kterém od soboty zahynulo okolo 280 lidí.

Hamas se podle ministra svými útoky na izraelské osady sám vyřadil z politického dialogu. Zároveň zdůraznil, že politická jednání mohou začít pouze za předpokladu, že obě strany obnoví klid zbraní.

"Ostřelování ze strany Hamasu znemožňuje, aby tato organizace mohla být považována za partnera v jednáních, a aby s ní bylo možno vést jakýkoliv politický dialog," zdůraznil ministr zahraničí v prohlášení, které ČTK poskytla jeho mluvčí Zuzana Opletalová.

V sobotu zahájil Izrael jeden z nejkrvavějších útoků na Palestince za celou svou historii. Oficiálně se snaží přimět Hamas, který vládne v pásu Gazy, aby přestal ostřelovat izraelské území, především minometnou palbou. Hamas prohlásil, že bude v boji proti Izraeli pokračovat.

Podle českého ministra zahraničí je ale zároveň politováníhodné, že životní podmínky v Gaze jsou člověka nedůstojné. "Musíme se proto s našimi izraelskými přáteli zamyslet, jak změnit podmínky tak, aby se mladí lidé nemuseli přidávat k radikálním organizacím," dodal Schwarzenberg.

Na novou situaci na Blízkém Východě už většina světových politiků reagovala na novou situaci výzvami k umírněnosti obou stran, rozhořčení vzbudil izraelský útok mezi muslimy.

Autor: Lidovky.cz