31. května 2019 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Smrt Americe‘ nebo ‚Smrt Izraeli‘. Desetitisíce Íránců manifestovaly na podporu Palestinců

Íránci během demonstrací zapálili izraelskou vlajku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránci během demonstrací zapálili izraelskou vlajku. | foto: Reuters

Teherán Desetitisíce Íránců v pátek v ulicích manifestovaly na podporu Palestinců a proti dosud nezveřejněnému mírovému plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Akce se konala v rámci Dne Al-Kuds (arabsky Jeruzalém), který se v Íránu koná od roku 1979 na podporu Palestinců.

S odvoláním na íránskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters.

Pochody se podle íránské státní televize uskutečnily na 950 místech po celém Íránu. Demonstranti nosili transparenty s nápisy: „Smrt Americe“, „Smrt Izraeli“ či „Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny“. Podle fotografií na íránských zpravodajských serverech účastníci pochodu zapalovali americké i izraelské vlajky či hadrového panáka Trumpa.

Do ulic přišlo protestovat zhruba deset tisíc lidí.
Íránci demonstrují proti proti dosud nezveřejněnému mírovému plánu amerického...

„Ne dohodě století,“ stálo na transparentu, který se objevil v reportáži íránské státní televize. Heslo je evidentní narážkou na izraelsko-palestinský mírový plán, který dal Trump k vypracování svému zeti Jaredu Kushnerovi. Trump opakovaně plán označil za dohodu století, Palestinci nicméně kvůli přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma odmítají s USA jednat a tvrdí, že Washington straní Izraeli, a nemůže tak dělat v mírových jednáních zprostředkovatele.

Kushner už dříve naznačil, že mírový plán má odstartovat jako obchodní dohoda, která se zaměří na velké investice ze strany arabských států a budování infrastruktury na palestinských územích. Podrobnosti chtějí USA předložit účastníkům konference, která se uskuteční koncem června v Bahrajnu. Palestinské vedení na konferenci nebude, nezúčastní se jí ani Rusko nebo Čína. Účast naopak potvrdily Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí poznamenal, že Trumpův plán selže, zatímco prezident Hasan Rúhání podle agentury IRNA řekl, že se „dohoda století nepochybně stane bankrotem století a nepovede nikam“.

Izrael, USA a Saúdská Arábie dlouhodobě Írán viní, že podporuje terorismus a podněcuje napětí na Blízkém východě. Teherán obvinění odmítá.

Pochod za Palestince se také konal v hlavním města sousedního Iráku, Bagdádu, kde do ulic vyšlo několik tisíc příslušníků šíitských milic. Írán tyto milice podporuje a poskytuje jim výcvik.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...