Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slzný plyn a obušky. Thajská policie zasáhla proti demonstrantům

Svět

  7:25
BANKOK - Nové srážky demonstrantů s thajskou policií se odehrály ve čtvrtek v centru metropole Bangkoku. Došlo k nim před místním sportovním stadionem, kde zástupci politických stran losovali pořadová čísla k únorovým parlamentním volbám. Dav na policisty házel kamení, strážci pořádku k rozehnání protestu použili slzný plyn, obušky a zbraně s gumovými projektily.

Thajská policie odvádí zadržené demonstranty ze sportovního stadionu v Bankoku. foto: Reuters

Protesty v Thajsku se rozhořely před několika týdny. Opozice chce svrhnout premiérku Jinglak Šinavatrovou, aby se zbavila vlivu jejího bratra, bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry. Ten byl odstraněn při armádním převratu v roce 2006 a od té doby žije v exilu, aby nemusel do vězení za zneužívání moci. Opoziční předáci jsou přesvědčeni, že expremiér ze zahraničí stále ovlivňuje politiku kabinetu své sestry.

Demonstrující dav házel na policisty kameny, ti poslali zpět kanistry s plynem.

Premiérka Šinavatrová v reakci na protivládní protesty tento měsíc rozpustila parlament a vyzvala k uspořádání předčasných voleb (Více čtěte ZDE). Ty se mají konat 2. února příštího roku. Vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban ale požaduje, aby sama premiérka odstoupila, než se budou volby konat. Podle průzkumů by totiž Šinavatrová volby nejspíš vyhrála.

Demonstranti na stadion nepronikli

Ve snaze zmařit přípravu voleb se ve čtvrtek demonstranti pokusili násilím proniknout na bangkocký sportovní stadion, kde se zástupci politických stran shromáždili. Policisté proti demonstrantům zasahovala obušky, slzným plynem a střelbou gumovými projektily. Demonstrantům se nepodařilo vniknout na stadion, bezvýsledně se rovněž pokoušeli napadnout nedaleké sídlo ministerstva práce.

Funkcionáři 27 politických stran, které budou soupeřit v únorových volbách, nebyli protesty nijak zasaženi. Někteří z nich nicméně stadion z bezpečnostních důvodů opustili ve vrtulnících. O případných zadržených místní média neinformovala. Mezi policisty jsou tři zranění.

Autoři: ,

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...