130 let
Protesty proti lockdownu v Rotterdamu. (19. listopadu 2021)

Protesty proti lockdownu v Rotterdamu. (19. listopadu 2021) | foto: Twitter

Nizozemci, Rakušané či Italové se bouří proti antivirovým opatřením. V Rotterdamu se dokonce střílelo

Svět
  •   11:07
Masové demonstrace odpůrců povinného očkování proti koronaviru v centru Vídně se podle odhadů zúčastnilo o víkendu 40 tisíc až sto tisíc lidí z celého Rakouska. Na rozdíl od podobných protestů v Nizozemsku, kde na ulicích zněla střelba a hořelo, se vídeňské shromáždění obešlo bez větších nepokojů.

Rostoucí případy zaznamenaných nákaz koronavirovou infekcí přiměly v minulých dnech a týdnech některé evropské vlády k opětovnému omezení základních svobod, které často dopadají zejména na neočkované lidi. Odpůrci těchto opatření vyšli o víkendu v desítkách měst Evropy do ulic, na řadě míst se protestující střetli s policií.

Ve Vídni se sešly desetitisíce odpůrců lockdownu a povinného očkování, došlo na potyčky s policií

Největší násilí je hlášeno z Nizozemska. V Rotterdamu v noci na sobotu došlo dokonce ke střelbě – podle policejních zdrojů, citovaných agenturou Reuters, pálili uniformovaní strážci zákona „v sebeobraně, když situace začala ohrožovat jejich životy.“ To už hořela policejní auta stejně jako mnoho bicyklů (nejběžnějšího dopravního prostředku v zemi), někteří protestující házeli na policisty kameny a zápalné lahve. Policii se situaci podařilo uklidnit až po půlnoci za pomoci koní, psů a vodních děl. Zraněno bylo nejmíň deset lidí.

Předem ohlášenou sobotní demonstraci v centru Amsterdamu sice pořadatelé po událostech v Rotterdamu odvolali, i tak se ale na náměstí Dam sešly tisíce lidí. Toto shromáždění se obešlo bez násilí, „rotterdamský scénář“ se ovšem opakoval o několik hodin později v sídle nizozemské vlády v Haagu. Výsledkem byli další ranění a škody na majetku.

Demonstranti v Nizozemsku vyjadřovali nevoli nad novými omezujícími opatřeními, mezi něž patří mj. brzká zavírací hodina obchodů, restaurací a barů; sportovní utkání se mohou konat pouze bez diváků. Nizozemská vláda se rozhodla přitvrdit tváří v tvář strmě rostoucím statistikám nakažených. Země – patřící se 73 procenty populace s dokončeným očkováním k nadprůměrně provakcinovaným státům Evropy – se totiž v posledních dnech dostala na špici co do týdenní incidence koronaviru.

Zřejmě nejmasovější účast odpůrců opatření zažila v sobotu Vídeň. Na náměstí Hrdinů v samém centru města se podle policejních zdrojů sešlo na 40 tisíc lidí (organizátoři odhadli jejich počet až na sto tisíc).

„Ne povinnému očkování“

Nemalá část z nich přijela do metropole z jiných částí Rakouska a transparenty, které byly v davu vidět, prozrazovaly, že mnohé účastníky přimělo k účasti páteční oznámení kancléře Alexandera Schallenberga o tom, že vláda zvažuje od února povinné očkování proti covidu-19 pro všechny. Úplná třítýdenní uzávěra začíná v Rakousku dnes.

Vídeňská demonstrace, svolaná Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), se i přes velkou účast nakonec obešla bez větších excesů. Podle ministra vnitra Karla Nehammera, citovaného listem Die Presse, šlo pouze o „jednotlivé incidenty“, byť některé z nich „byly provedeny s velkou agresivitou“.

Část demonstrantů měla na oděvu našité žluté hvězdy s nápisem „neočkovaný“, což měla být srovnávací narážka na perzekuci Židů za 2. světové války. Objevila se i přirovnání kancléře Schallenberga k důstojníkovi SS Josefu Mengelemu, který nechvalně proslul sadistickými medicínskými pokusy na lidech. Četné transparenty obsahovaly výraz „Corona-Diktatur“ připodobňující současnou rakouskou vládu k totalitním režimům.

Belgie lockdown zatím odvrátila. Vakcinace zabrala, ale na virus nestačí a vláda zvažuje další kroky

Řím, Brusel i Záhřeb

Demonstrovalo se také v řadě měst v Itálii, kde protesty vůči protivirovým opatřením mají nepřerušenou tradici již od začátku října, kdy vláda oznámila de facto povinnost nechat se naočkovat pro všechny pracující. Bez takzvaného zeleného pasu, potvrzujícího dokončené očkování, prodělané nemoci či negativním testu, nelze v Itálii dále například navštěvovat restaurace, muzea a památky či cestovat dálkovou dopravou.

Nejvíce lidí se sešlo v sobotu na někdejším antickém závodišti Circus Maximus v centru italské metropole, protestovalo se ovšem také v Miláně, v Turíně, v Boloni a v dalších velkých městech.

Vysokou účast měl i včerejší protest v Bruselu, kde se do pochodu s názvem Společně za svobodu zapojilo na 35 tisíc lidí. Někteří účastníci demonstrace během pochodu z centra města k unijním institucím házeli na policisty dělbuchy, ti zasáhli vodními děly a slzným plynem.

Mnohatisícový dav odpůrců protivirových opatření prošel v sobotu i centrem chorvatské metropole Záhřebu. Tamější vláda před týdnem mimo jiné nařídila povinnou vakcinaci pro všechny státní zaměstnance.

„Teď je doba, kdy každý musí ukázat, na čí je straně (…). Mám až po krk všech lží, kterými nás vláda krmí, nechci další diskriminaci a segregaci,“ vysvětlila serveru Croatiaweek svoji motivaci k účasti na protestu mladá žena, která se představila jako Atma.

Autor: Vít Štěpánek