Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

SOMELIÉR: Manuál na dovolenou aneb jaké víno ochutnat v Itálii či Chorvatsku?

Jídlo

  7:20
Léto, pohoda, prázdniny a hromadný úprk domácích za sluníčkem někam do teplíčka k moři. Často k tomuto tématu dostávám otázky na autentická vína v jednotlivých oblastech oblíbených dovolenkových destinací. A tím nemyslím ty výletníky, kteří se vydávají přímo do vinných oblastí s cílem ochutnat krásná vína, ale spíše i ty „nevinaře“, kteří jen chtějí okusit tu pravou domácí atmosféru dané lokality.

Manuál na dovolenou aneb jaké víno ochutnat v Itálii či Chorvatsku? foto: Shutterstock

A jaké jsou základní odrůdy?

Jasně, takové cestování po vinných stezkách Toskánska je sice absolutně skvělá věc, kterou mohu jen doporučit, ale ne každý takovou formu dovolené vyhledává. Pojďme se tedy podívat na několik skutečností, které vám pomohu užít si i skvělé víno na vaší vysněné dovolené.

Na rozdíl od České republiky, kde na nekvalitní sudové víno narazíte na každém kroku, v zahraničí takový trend jen zřídka uvidíte. Osobně doporučuji vždy trochu odejít z hlavních turistických tras a promenád a zkusit zabrousit někam dál od nich. Určitě nenarazíte na nejdražší vína, ale naopak najdete domácí poklady, která budou skvěle pitelná. Nebojte se vmísit trochu mezi domorodce, jelikož tam, kde sedí domácí, bývá dobře. Naopak v restauraci či bistru, které bude natřískané turisty moc místního nedostanete a určitě to nebude za reálnou cenu. Nechte si doporučit nebo si objednejte to, co pijí domácí u vedlejšího stolu. Jen tak poznáte pravou místní chuť.

Horší to je v letoviscích, kde ještě máte zaplacenou formu stravování All Inclusive. Tam nic dobrého většinou nenajdete. Právě tam bude levné víno, často i z jiného státu a rozhodně nepůjde o domácí malé vinařství, ale spíš o nízkou kvalitu, která je určená pro masu lidí. Takové víno vám za to vůbec nestojí. Vydejte se raději někam dál od těch všech hotelů a středisek a zkuste okusit nějaké krásné domácí víno. A nedivte se, pokud vám bude chutnat zcela jinak, než znáte, často totiž narazíte na odrůdy, které se k nám jen tak nedostanou.

Chorvatsko

V jedné z nejoblíbenějších destinací si nenechte ujít odrůdu Graševina, tedy bílé víno, které je obdobou našeho ryzlinku vlašského. Půjde spíše o lehké suché víno, které se dobře pije. Další skvělou odrůdou bílého vína je Malvazia, která je u nás známá jako Veltlínské červené rané. Chuť bývá suchá, jemná, bez výrazných ovocných tónů, spíše jemnějšího charakteru. Z červených pak doporučím Plavac Mali, tedy nejrozšířenější víno v celé Dalmácii, které je typické svou těžší vůní i chutí.

Itálie

U Itálie by člověk mohl o vínech mluvit hodiny a hodiny a je těžké vybrat jen několik tipů, ale zkusme alespoň nějaká zvolit. Kolem Benátek a v severovýchodní části Itálie určitě ochutnejte odrůdu Friulano. Jde o lehčí bílé víno mandlové vůně i chuti, které bych srovnal s Veltlínským nebo Sylvánským zeleným. Kolem Dolomit pak hledejte snad nejtypičtější vinnou odrůdu Pinot Grigio nebo červené víno Lagrein.

Určitě se nebojte ochutnat ani bílá vína jako Gavi a Soave, které se vyrábí z typicky italských odrůd. Jedna z nejznámějších oblastí Itálie po Toskánsku je bezesporu Piemont. Ten je známý pro svá vína Barolo a Barbaresco nebo i pro skvělá šumivá a muškátová (jemně nasládlá) vína jako třeba Asti nebo Moscato d`Asti. Velmi zajímavé víno je i Dolcetto, které by se podle názvu mohlo zdáti býti sladkým, ale ve skutečnosti jde spíše o sušší a bohaté červené víno.

Bílé víno - ilustrační foto

Sicílie

Čím dál oblíbenější jsou i ostrovy, které lákají na panenskou přírodu, pravou domácí atmosféru a famózní jídlo a víno. K nejznámějším bílým vínům Sicílie patří Grillo a Izolia. Jde o typické odrůdy, které mají velmi specifickou chuť po žlutém ovoci jako je hruška a krásnou minerální dochuť. Z červených je pak známé domorodé Nero D`Avola nebo odrůdy jako Nerello Mascalese.

Španělsko

I Španělsko se může pochlubit několika zcela odlišnými vinnými oblastmi. Hodně oblíbená jsou katalánská šumivá vína zvaná cava. Jde o ekvivalent italského prosseca nebo francouzského champagne, takže to určitě nesmíte vynechá, jelikož bez cavy není Španělsko. Co se týče klasických odrůd, pak doporučuji bílé víno Macabeo (v oblasti Rioja a Navara se nazývá Viura). Jde o lehké a svěží víno s ovocnou chutí. Výborná červená odrůda je Tempranillo, autentické, domácí víno s vyšším obsahem alkoholu, krásným zabarvením a dobrou tříslovinou. Vůbec nejrozšířenější odrůdou ve Španělsku je Garnacha, tedy plné červené víno s ovocnou chutí.

Ať už jste kde jste, doporučuji hledat a pít hlavně domácí vína z místních odrůd, jelikož právě to umí domácí vinaři nejlépe. Zapomeňte na Chardonnay či další moderní odrůdy a raději v těchto případech sáhněte po autenticitě, která vám dá okusit té pravé místní atmosféry.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha. A nově blogerka a kuchařka Veronika KOKO Kokešová.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...