Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Bylinková abeceda. Kmín černý napomáhá látkové výměně a posiluje játra

Jídlo

  5:00
Pokud by vás napadlo vyměnit v receptu kmín černý za náš obvyklý kmín kořenný, nebyl by to dobrý nápad. Nebo jste-li toho názoru, že je to jedna a ta samá rostlina, nemohli byste být dál od pravdy. Kmín černý jsou totiž semena černuchy seté a své jméno dostaly jen kvůli podobnosti se semeny kmínu kořenného. Řekněme si o něm více.

Černucha setá (detail semen) foto: Wikipedia

Kmín černý je jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovité, dorůstá výšky až 60 cm. Mezi jeho lidové názvy patří například černuc, černicha, falešný elebor, královský kmín či římský koriandr. Jeho domovinou je Egypt, a tak se s ním u nás setkáme zejména v zahradách, jen ojediněle ve zplanělé formě.

Markéta Janďourková

  • Bylinářka a diplomovaná fytopedagožka, také blogerka a fotografka.
  • Diplom fytopedagožky získala po studiu a závěrečné zkoušce na Institutu Sitya v rakouském St. Pölten a opravňuje mě vykonávat toto povolání. Má za sebou dlouholetou teorii i praxi v bylinkářství a dokáže poradit, jak získat pomoc v prastarém světě bylin, jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu a samozřejmě jak s jejich pomocí vyčarovat báječné pokrmy. 
  • Zabývá se především léčivými bylinami, jejich účinky a možnostmi jejich zpracování a využití při zdravotních potížích, dále bylinami a jejich úlohou a potenciálem ve zdravé výživě, v kulinářské oblasti i v přírodní kosmetice.
  •  Zajímá se o historii bylinářství, lidové bylinářství a magii rostlin.Více se dozvíte ZDE.

Semena sklízíme v červenci a srpnu, když jsou plně dozrálá a lze je vytřást ze semeníku tak, jako mák z makovice. Uchováváme je v uzavíratelné nádobě a těsně před použitím je podrtíme.

Kmín černý obsahuje nigelin, mastné kyseliny, éterické oleje borneol, carvon a thymol, dále bílkoviny, vitamíny a minerální látky. Podporuje tvorbu mléka, posiluje játra a žaludek, napomáhá správné látkové výměně. Bylo vědecky prokázáno, že konzumace černého kmínu posiluje imunitu a jako podpůrný prostředek napomáhá i při léčbě cukrovky a rakoviny.

Na to, abychom si mohli sami vylisovat z kmínu černého olej, nám většinou chybí dvě věci – vybavení a dostatečně velká úroda. Sami si však můžeme připravit čaj: Jednu polévkovou lžíci čerstvě rozmačkaných semen zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut odstát. Pak přecedíme a pijeme dva šálky denně. Čaj je účinný při kašli, astmatu, onemocnění jater, žloutence, překyselení a obtížích se žaludkem.

Kmín černý využijeme i v kuchyni, například v salátu z čočky Beluga.

Potřebujeme:

• 250 g čočky Beluga

• 2 malé cibule

• 2 stroužky česneku

• 1 svazek petrželky

• 2 polévkové lžíce černého kmínu

• Ocet

• Olivový olej

• Sůl a pepř

Jak na to? Čočku uvaříme podle návodu v neosolené vodě, přecedíme a přidáme ocet podle chuti. Necháme vychladnout, případně ještě dokyselíme. Pozor, nesolíme předčasně – v okamžiku, kdy čočku osolíme, přestane přijímat kyselost z octa. Cibuli nakrájíme nadrobno a na olivovém olej osmahneme do sklovita. Přidáme prolisovaný česnek a sejmeme z plotýnky.

Přidáme nasekanou petrželku, černý kmín (část ho můžeme i podrtit, aby se uvolnily éterické oleje) a směs důkladně promícháme s čočkou. Osolíme a opepříme. Salát nejlépe chutná, když ho necháme několik hodin odležet.

Černucha setá
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!