130 let
Radim Hreha

Radim Hreha | foto: ČTK

Hreha se chce soudit o místo ředitele ČTK, radní prý porušili zákon

Média
  •   18:06
PRAHA - Generálního ředitele České tiskové kanceláře určí až soud a kontrolní radu veřejnoprávní agentury, která zmatek kolem obsazení nejvyššího postu způsobila, možná poslanci brzy odvolají.

Ani čtyři měsíce po tom, co dlouholetý šéf ČTK Milan Stibral oznámil rezignaci a odchod do důchodu, totiž není jisté, kdo agenturu dalších šest let nakonec povede.

Tento čtvrtek si radní odhlasovali, že jejich dosavadní postup (tedy vzít červnovou rezignaci Stibrala "na přání zaměstnanců" ČTK nazpátek a tím zrušit i srpnové zvolení Radima Hrehy šéfem) je v souladu se zákonem. Postup rady se totiž vzpříčil poslanecké mediální komisi a ta proto radní začátkem měsíce vyzvala, aby své kroky do 15. října uvedli do souladu se zákonem.

Radní přitom své kroky nechali prověřit týmiž právníky, kteří jim navrhli předchozí postup. Svůj čerstvý výrok opřeli o analýzu Advokátní kanceláře Kříž a Bělina, která jim, jak dřív řekla šéfka rady Pavla Valčáková, po Stibralově obratu poradila Hrehu "pro jistotu" odvolat, i když ten nebyl ani jmenován.

Kancelář přitom v posudku také uvádí, že "vzhledem k neexistenci výslovné právní úpravy některých otázek řešených v rámci této věci nelze rozhodnutí soudů o případném sporu o těchto otázkách s jistotou předvídat".

Také teď byl jeden ze sedmi radních proti, a sice Jan Bohdal, někdejší Hrehův podřízený. "Rezignace doktora Stibrala byla platná," tvrdí. S návrhem jmenovat ředitelem Hrehu ale neuspěl.

Radim Hreha si proto stěžuje, že rada porušuje zákon a hodlá se už soudit. "Protože Rada ČTK ve stanoveném termínu protiprávní stav neodstranila, nezbývá mi jiná možnost, než postupovat dále právní cestou," prohlásil.

Postup rady znovu kritizoval i předseda mediální komise, poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. "Co právník, to názor," zpochybnil analýzu, na níž se teď rada odvolává. "Mně jde jen o ten postup, kdy si dělají legraci a zesměšňují se," řekl ve čtvrtek LN. "Zažil jsem mezi komedianty leccos, ale z toho začínám být bledej," dodal.

Sociálně demokratický poslanec přitom nevyloučil, že příští týden by poslanci mohli radu za její dosavadní kroky odvolat.

Předseda mediální komise se podle svých slov chce také zasadit o to, aby byly "všechny rady veřejné", tedy aby dosud neveřejná zasedání Rady ČTK byly přístupné veřejnosti, tak jako je tomu v případě rad ostatních dvou veřejnoprávních médií, tedy ČT a Českého rozhlasu.

Radim Hreha podal rovněž stížnost ke komisi pro etiku českého Syndikát novinářů, a to kvůli článkům, které o něm krátce po jeho srpnovém zvolení vyšly v názorovém týdeníku Respekt.

Hreha tvrdí, že kritika jeho působení v pozici generálního ředitele veřejnoprávní Slovenské televize, jímž byl v roce 2007, se nezakládá na pravdě. "Jsem (...) přesvědčen, že v tomto případě autorka porušila zásady Etického kodexu novináře zcela vědomě a s cílem manipulovat veřejné mínění za pomoci nepravdivých údajů," uvádí Hreha s odkazem na text redaktorky Silvie Lauder.

Redakce Respektu to už dříve veřejně odmítla.

Jak se vybírá ředitel "četky"

11. 6. Generální ředitel ČTK Milan Stibral po šestnácti letech ve funkci (byl zvolen v letech 1993, 1999 a 2005) oznámil, že k 30. září rezignuje a odejde do důchodu. 20. 8. Rada ČTK zvolila generálním ředitelem Radima Hrehu, dostal čtyři hlasy, tři obdržel Jiří Majstr, dosavadní Stibralův náměstek pro zpravodajství ČTK. Hreha měl nastoupit 1. října.

4. 9. Odboráře tuzemských veřejnoprávních médií sdružených v OS Media volba Hrehy "šokovala", v otevřeném listě jej kritizovali a žádali radu, ať volbu přehodnotí.

8. 9. Odboráři Slovenské televize se zastávají Hrehy, píší, že STV pomohl, a kritizují české kolegy. Hrehy se zastal i Štefan Nižňanský, jeho nástupce, nynější ředitel STV.

17. 9. Stibral se rozmyslel, na přání zaměstnanců chce dosloužit mandát řádně do června 2011. Rada ČTK na schůzi odhlasovala, že Stibralova rezignace byla formálně neplatná a že se tím ruší i zvolení Hrehy ředitelem.

1. 10. Rada ČTK odvolává z funkce nejmenovaného Radima Hrehu a jmenuje šéfem Milana Stibrala. Poslanecká mediální komise počínání rady ostře kritizuje a vyzývá ji, aby nejpozději 15. října dala svá rozhodnutí "do souladu s právními předpisy".

14. 10. Rada ČTK se na základě právního posudku Advokátní kanceláře Kříž a Bělina usnesla, že její dosavadní kroky jsou v souladu se zákonem.

Autor: Ondřej Aust
  • Vybrali jsme pro Vás