7. dubna 2015 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha pochybuje o správci Blanky. Najme si na něj kontrolory

Cyklisté v zatím ještě neotevřeném tunelu Blanka. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté v zatím ještě neotevřeném tunelu Blanka. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Praha si najme poradenskou kancelář, která zkontroluje a posoudí kvalitu práce firmy Inženýring dopravních staveb (IDS) při stavbě tunelového komplexu Blanka. Hodnota zakázky, kterou v úterý schválila rada hlavního města, je téměř 1,1 milionu korun.

Firma IDS je správcem problematické stavby, kterou se Praze několik let nedaří dokončit. Vedení města s ní vede arbitráž kvůli nezaplaceným fakturám. Firma po hlavním městě žádá zhruba 300 milionů korun.

Tunel Blanka, který vyjde na zhruba 37 milionů korun, se po řadě odkladů neotevře ani letos na jaře. Poslední problém se týká podmáčených kabelů, kvůli jejichž výměně se vedení města pře s dodavateli. 

Radní odmítají poničené kabely zaplatit a firmy podle primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) prý přehazují zodpovědnost jedna na druhou. Schyluje se kvůli tomu k arbitráži i s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ.

Plánované otevření strategické dopravní stavby nabralo už zhruba čtyřleté zpoždění a správce stavby tvrdí, že mu město za práci na Blance několik let neplatí. Na konci loňského roku proto IDS pohrozila odchodem ze stavby. 

Spor se nakonec dostal až k rozhodčímu soudu. IDS původně žádala 150 milionů, poté požadavek zvýšila. Arbitři letos v únoru rozhodli, že IDS má na peníze nárok. Částku ale neurčili a dali stranám čas na případný smír. Ten se ale dojednat nepodařilo. Soud tak pokračuje. Radní si nyní nechají vypracovat posudek, ze kterého má vyplynout, zda IDS vykonávala dozor na stavbě tak, jak měla.

Rozhodčí soud vloni řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav. Šlo o částky v řádu miliard korun. Kdy bude tunel otevřen, nyní není jasné. Primátorka v uplynulých dnech několikrát zopakovala, že by se tak mohlo stát ještě letos.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!