130 let

Hrozivý bouřkový mrak. | foto: ČTK

Aktualizováno

Bouřky si vyžádaly pozornost hasičů, kteří odstraňovali popadané stromy. Dálnice D1 je od půlnoci průjezdná

Česko
  •   7:13aktualizováno  8:42
Praha - Kvůli nočním bouřkám je v Česku ráno bez dodávek elektrického proudu asi 145 tisíc odběrných míst. Společnost ČEZ Distribuce eviduje 60 tisíc domácností bez elektřiny a firma EG.D téměř 85 tisíc. ČTK to ve středu sdělili mluvčí distribučních společností. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, největší problémy jsou aktuálně v jižních Čechách. V noci bylo po celém Česku bez dodávek elektřiny až 300 tisíc domácností.

Energetici z distribuční firmy EG.D ze skupiny E.ON evidují ráno 115 poruch na linkách vysokého napětí. Na jihu Čech bylo ráno bez proudu zhruba 37 tisíc domácností. Poruchy byly během noci po celém kraji, ale aktuálně je podle mluvčího Romana Šperňáka nejvíce omezené území v jihovýchodních částech okresů České Budějovice, Český Krumlov a jihozápadní část okresu Jindřichův Hradec. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji je bez dodávek asi 48 tisíc domácností. Poruchy se týkají oblastí kolem Třebíče, Jihlavy, Bystřice a Žďáru, v Jihomoravském kraji pak oblastí kolem Blanska. Počty se podle mluvčího daří snižovat, během noci se s omezením potýkalo zhruba 120 tisíc odběratelů.

ČEZ Distribuce registrovala nejhorší situaci ve středu v noci kolem 01:00, kdy evidovala 186 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky poruch na napětí nízkém. Bez elektřiny bylo na 180 tisíc domácností napříč zásobovacím územím. K 06:00 se počet poruch snížil na 130. Připojit se podařilo dvě třetiny zákazníků. Ráno bylo podle mluvčí firmy Soni Holingerové bez dodávek 60 tisíc odběrných míst. „Nejvíce poruch aktuálně řešíme v krajích Pardubickém (28 poruch na vysokém napětí), Královehradeckém (26 poruch na vysokém napětí) a Plzeňském (18 poruch na vysokém napětí),“ uvedla. Další jsou v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. O poznání klidněji je v krajích Karlovarském, Zlínském, Libereckém a Ústeckém, dodala mluvčí.

Jihočeský kraj

Kvůli následkům noční bouřky nejezdí na jihu Čech na řadě míst vlaky. Důvodem je poničené trakční vedení nebo popadané stromy na trati. Hasiči kvůli bouřce měli od středečního večera v kraji více než sto událostí, které souvisely právě s bouřkou. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala jejich mluvčí Vendula Matějů.

Největší nápor byl na hasiče od středečních 20:00 do 21:00, kdy museli zasahovat šedesátkrát. „Od 23:00 do středečních 4:30 vyjeli k dalším 40 událostem. Vždy se jednalo odstraňování popadaných stromů,“ uvedla Matějů.

Bouřka způsobila poruchy také na elektrickém vedení. Bez proudu zůstává na jihu Čech 37 tisíc domácností. „Poruchy byly v noci po celém kraji, ale aktuálně je nejvíce omezené území v jihovýchodních částech okresů České Budějovice, Český Krumlov a jihozápadní část okresu Jindřichův Hradec,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Popadané stromy způsobily omezení železniční dopravy na trati Blatná - Nepomuk, Rybní - Lipno nad Vltavou nebo Písek - Zdice. Vítr pak poničil trakční vedení na úseku mezi Zliví a Číčenicemi, Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm nebo Veselím nad Lužnicí a Jindřichovým Hradcem. Provozovatel linek se snaží zajistit dopravu pomocí autobusů. Výluky na tratích by měly ve středu skončit. 

Zlínský kraj

Hasiči po nočních bouřkách ve Zlínském kraji odstraňovali popadané stromy na silnice a železnici, zaměstnalo je také čerpání vody. Na likvidaci následků bouřky se podílely profesionální i dobrovolné jednotky. Nikdo není zraněný, uvedl ve středu ráno v tiskové zprávě mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

V souvislosti s nočním počasím zaznamenali hasiči v regionu zhruba 20 výjezdů, přičemž k odstranění větví a stromů blokujících silnice a železniční tratě vyjížděli osmnáctkrát. „Výjezd k čerpání vody byl ve dvou případech. Jeden výjezd, původně hlášený jako zatékání vody střechou, byl označen jako planý poplach, protože se jednalo o spor nájemce a vlastníka domu,“ uvedl mluvčí.

 První hlášení o odstranění stromů přes komunikaci mezi Lhotou u Zlína a Malenovicemi, které jsou místní částí Zlína, přijali hasiči podle Žemličky v úterý nedlouho před 23:00. Naopak poslední hlášení související s bouřkami, a to týkající se čerpání vody ze sklepů v Zubří na Vsetínsku, přijali hasiči ve středu krátce před 05:00. Nejvíce výjezdů měli v kraji na Vsetínsku, nejméně na Uherskohradišťsku.

Vysočina

Hasiči na Vysočině měli od úterního večera kvůli počasí téměř 290 výjezdů, hlavně kvůli odstraňování popadaných stromů. V Jihlavě stromy poškodily asi 20 aut. Bouřky omezily i železniční dopravu, vlaky kvůli poruše vedení nejezdí na několika úsecích na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Popadané stromy v noci zastavily provoz na dálnici D1. Problémy jsou i v dodávce elektřiny. Vyplývá to z informací na webu hasičů, Českých drah a z vyjádření mluvčí policie a energetiků.

„Naštěstí zatím nemáme hlášena žádná vážná zranění. Dvě lehká zranění s nutností ošetření v nemocnici v Pelhřimově si vyžádala událost, která se stala v úterý kolem půl desáté večer na silnici I/19 mezi obcemi Leskovice a Čížkov na Pelhřimovsku. Před jedoucí vozidlo Peugeot 306, ve kterém cestovali dva muži, náhle dopadl strom, který se vyvrátil poryvem větru,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Auto do stromu nejprve narazilo, pak skončilo v příkopu.

Hasiči v kraji nejčastěji zasahovali na Žďársku, do středečních 7:00 tam museli vyjíždět k více než 70 událostem, nejméně zásahů evidují na Třebíčsku. Na Žďársku museli vedle odklízení stromů zasahovat také na zajištění spadlého elektrického vedení v Novém Městě na Moravě. V Jihlavě zase zachraňovali uvolněnou střechu nad ubytovnou ve Znojemské ulici. Na parkovišti v ulici Na Kopci popadané větve a stromy poškodili asi 20 aut, uvedla muvčí hasičů Petra Musilová. 

Na dálnici D1 omezovaly spadlé stromy provoz na několika místech okolo 119. a 129. kilometru. Neprůjezdný byl kvůli nim i výjezd na 112. kilometru. Krátce po půlnoci byla dálnice plně průjezdná.

Kvůli poruše na zabezpečovacím zařízení nebo poruše trakčního vedení nejezdí vlaky mezi stanicemi Pohled a Přibyslav, Přibyslav a Sázava u Žďáru, mezi Havlíčkovým Brodem a Kostelcem u Jihlavy a z Kostelce do Telče. Podle Správy železnic jsou důvodem také popadané stromy na kolejích. U Dobronína narazil vlak do stromu. Podle Musilové se událost obešla bez zranění.

Energetici společnosti ČEZ evidovali ve východních Čechách, kam z Vysočiny spadá i Havlíčkobrodsko, devět poruch na vedení vysokého napětí. Bez energie se na východě Čech ocitlo až 30 tisíc domácností, s postupujícími opravami se ale počet výpadků snižuje, uvedla za společnost ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Poruchy musí řešit i společnost EG.D, uvedl její mluvčí Roman Šperňák. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji je podle něho bez proudu asi 48.000 domácností. Nejzasaženější je na Vysočině oblast Jihlavy, Třebíče a Žďáru nad Sázavou, v Jihomoravském kraji Blanensko.

Bouřky na Vysočině, před kterými varovali meteorologové, doprovázel silný vítr a někde i vydatný déšť, u Žďáru nad Sázavou napršelo přes 41 litrů na čtvereční metr. Ve středu bude podle meteorologů v kraji znovu oblačno s nejvyššími teplotami do 24 stupňů Celsia a s možností občasných přeháněk a hlavně večer i bouřek. 

Olomoucký kraj

Hasiči v Olomouckém kraji zasahovali kvůli bouřkám v 90 případech, popadané stromy přerušily dopravu na hlavním železničním koridoru i dalších tratích. Vítr a pády stromů mají za následek několik poškozených aut, na některých místech museli hasiči čerpat vodu nebo čistit toky, sdělil ve středu ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Lidé podle něj stále volají s žádostí o technickou pomoc, situace by se však měla uklidňovat.

Hasiči po bouřkách odstraňovali hlavně popadané stromy či větší větve na komunikace, budovy, na elektrické vedení či dráty vysokého napětí. V několika případech popadaly i na železniční tratě. „To také způsobilo zastavení dopravy, přesněji několika rychlíků s cestujícími na hlavním koridoru na Prahu u obce Zvole na Šumpersku. Hasiči zde odstraňovali několik spadlých stromů či velkých větví a doprava zde byla po delší čas zcela zastavena v obou směrech,“ uvedl mluvčí hasičů.

Podle dat Českých drah byl provoz na hlavním koridoru v úseku Červenka - Zábřeh na Moravě zastaven do rána, v 07:10 byl provoz obnoven, mezi stanicemi Moravičany a Červenka je doprava vedena po jedné ze dvou kolejí, uvedly dráhy na svém webu. „Podobné situace s komplikací a zastavení osobních vlaků jsme v posledních hodinách řešili i v Drahanovicích, Bohdíkově, Olomouc Týnečku a Jesenci,“ uvedl mluvčí hasičů.

Vítr a pády stromů poškodily také několik aut, hasiči odstraňovali například větve ze zaparkovaného vozu v Olomouci v ulici Dr. Milady Horákové. „Komplikace po pádu stromů nastala i pro řidiče v Rovensku, který se pokusil vyhnout prudkým manévrem padajícímu stromu a zůstal nebezpečně nakloněný v příkopě. Hasiči na místě ho zajistili a bezpečné dostali zpět na komunikaci,“ dodal Hošák.

V Opatovicích na Přerovsku hasiči zajišťovali přeliv umělého náhonu k nádrži u fotbalového hřiště. Zvýšená hladina ohrožovala blízké rodinné domy, situace se vyřešila po pročištění náhonu. Vodu čerpali v jednom případě také v Hranicích.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči zasahovali kvůli bouřkám a dešti od úterních 18:00 do středečních 5:30 u 283 událostí. V Načeradci na Benešovsku zapálil blesk stodolu, vznikla škoda 1,5 milionu korun. Všechny události se obešly bez zranění. Nejpostiženější bylo Příbramsko, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Mezi úterní 21:00 a 22:00 byla každých 37 sekund nahlášena hasičům na tísňovou linku nová událost. Nejčastěji šlo o popadané stromy. „Nárůst po půlnoci už nebyla zdaleka tak dramatický jako po 21:00,“ řekl Gabriel. Ve středu ráno hasiči zasahají u 18 případů, většinou jde opět o popadané stromy.

V Řísnici, která je součástí Načeradce, zapálil blesk stodolu. Hasičům se podařilo uchránit rodinný dům za tři miliony korun, zachránili zhruba 30 kuřat. S požárem bojovalo šest jednotek hasičů.

Bouřky a silný vítr způsobily problémy také na železnici. Vlaky ve středu ráno nejezdí například na trati Písek - Zdice. Mezi stanicemi Strančice - Říčany jezdí vlaky po jedné koleji kvůli poruše trakčního vedení.

Královéhradecký kraj

Bouřka se silným větrem v noci na středu v Královéhradeckém kraji lámala stromy. Hasiči měli v kraji od úterních 22:00 do středečního rána 132 výjezdů. Především odstraňovali stromy popadané na silnice nebo do elektrického vedení. Při bouřkách nebyl nikdo zraněn. Nejvíce hasiči zasahovali na Rychnovsku, Hradecku a Náchodsku, řekla ve středu ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Energetici v Královéhradeckém kraji ve středu ráno evidovali kvůli bouřkám 26 poruch na vedeních vysokého napětí. V sousedním Pardubickém kraji bylo na vedení vysokého napětí 33 poruch. Celkem se na východě Čech ocitlo bez elektřiny asi 30.000 domácností. „Toto číslo ale stále klesá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění pracují již od nočních hodin. V terénu máme maximální počty pracovníků,“ uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Kvůli výpadku elektrického proudu hasiči vezli do Nového Města nad Metují elektrocentrálu pro pacienta napojeného na plicní ventilaci. „Centrála bude na místě až do doby, než bude dodávka elektrického proudu spolehlivě obnovena,“ řekla mluvčí. Ve Smiřicích na Hradecku hasiči doplňovali vodu na chlazení agregátu v drůbežárně.

V Týništi nad Orlicí v části Petrovičky na Rychnovsku řidič osobního auta narazil do spadlého stromu. Nehoda se naštěstí stala v malé rychlosti, nikdo nebyl zraněn. V Hradci Králové v Kampelíkově ulici spadl strom na zaparkovaná auta. Elektrické vedení spadlé stromy strhly u Nového Bydžova a v okolí Hradce Králové.

Na nejvíce zasaženém Rychnovsku hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic například v katastrech Kostelce nad Orlicí, Týniště nad Orlicí, Vamberku, Častolovic, Doudleb nad Orlicí, Dobrušky, Javornice, Lupenice, Borohrádku, Borovnice, Žďáru nad Orlicí. V Solnici hasiči zajistila konstrukci party stanu, který uletěl v Komenského ulici ze hřiště. U Častolovic a Týniště nad Orlicí hasiči odstraňovali stromy z železničních tratí.

Hasiči v kraji nemuseli vyjíždět k čerpání vody. Bouřky se obešly bez velkého vzedmutí hladin řek, na žádném toku nebyl vyhlášen stupeň povodňové aktivity. Nejvíce pršelo na hřebenech Krkonoš, kde například na hřebenové Luční boudě za posledních 24 hodin napršelo 44 litrů vody na metr čtvereční. V Hradci Králové spadlo 21 litrů vody na metr čtvereční. 

Jihomoravský kraj

Hasiči v Jihomoravském kraji v souvislosti s noční bouřkou a silným větrem zasahovali u 125 událostí. Šlo především o popadané stromy. Nejčastěji jezdili do okresu Blansko. V obcích zasažených tornádem hasiči nezasahovali, budou ale zjišťovat, zda není třeba vyměnit plachty na některých střechách, které poničilo čtvrteční tornádo. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Zhruba do středečních 5:00 vyjížděli hasiči kvůli bouřce ke 101 případům, poté se situace začala uklidňovat. „Přes 60 událostí bylo na Blanensku, 16 na Brněnsku, 14 na Vyškovsku. Na Břeclavsku jich evidujeme osm, na Hodonínsku tři,“ uvedl mluvčí. Bouře šla vesměs mimo tornádem zasažené oblasti, přesto budou dopoledne hasiči kontrolovat, zda vítr nepoškodil plachty na poškozených střechách.

Nejvíce zásahů si vyžádaly popadané stromy a větve, těchto událostí bylo kolem stovky. Mluvčí uvedl, že v Dolních Věstonicích na Břeclavsku vítr poškodil i několika střechám krytinu.

Kvůli bouřce a větru někde nefunguje elektřina, energetici na Vysočině a v Jihomoravském kraji evidují přibližně 48 tisíc domácností bez dodávek elektrické energie. Poruchy se týkají oblastí kolem Třebíče, Jihlavy, Bystřice a Žďáru. V Jihomoravském kraji pak okresu Blansko.

Pardubický kraj

Silné bouřky, které se v noci přehnaly Pardubickým krajem, způsobily mnoho problémů. Hasiči stále odstraňují popadané stromy, na mnoha místech bylo poškozeno vedení vysokého napětí. Nejezdí také vlaky v úseku Choceň - Týniště nad Orlicí.

Nárazy větru dosáhly rychlosti až 90 kilometrů v hodině, někde napršelo kolem 50 milimetrů a lokálně se objevily kroupy. Hasiči od 22:00 do 6:00 vyjížděli k 223 zásahům, většinou šlo o pády stromů na silnice, garáž, chatu nebo popadané dráty elektrického vedení. Bouřka postihla všechny okresy. „Zřejmě největší událostí bude pád stromu na cyklistu, který v noci při bouřce projížděl na kole u slepého ramene Labe. Padající strom cyklistu zranil, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Plné ruce práce mají také energetici. V Pardubickém kraji v 6:00 evidovali 28 poruch na vedení vysokého napětí. „Poruchové čety jsou v terénu od včerejšího večera. Pracovaly přes noc. Prioritou je obnovit dodávky elektřiny všude, kde je to možné. Navýšili jsme počty pracovníků jak v terénu, tak na dispečinku i call centru,“ popsala situaci mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Kvůli popadaným stromům nejezdí vlaky v úseku Choceň - Týniště nad Orlicí. České dráhy na regionální trati zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Autor: ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
Témata: strom, Domov, Česko
  • Vybrali jsme pro Vás