130 let
Amedy Coulibaly, který v lednu zadržoval rukojmí v pařížském košer obchodu, útočil slovenskou zbraní z obce Partizánske.

Amedy Coulibaly, který v lednu zadržoval rukojmí v pařížském košer obchodu, útočil slovenskou zbraní z obce Partizánske. | foto: Reuters

Cesta Francouzů pro samopaly? Zřejmě je inspiroval terorista z útoků na Charlie Hebdo

Česko
  •   6:10
PRAHA - Nápad vypravit se pro samopaly na Slovensko zřejmě odkoukali. Inspiraci dvěma Francouzům, v Česku odsouzených za pašování hromadně účinných zbraní, poskytly atentáty na redakci Charlie Hebdo. Lze to vyčíst ze soudního usnesení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

„Nezaměstnaný Francouz si opatří cizí automobil s řidičem, projede půlku Evropy na své náklady, aby v malé zastrčené vesničce na Slovensku nakoupil střelné zbraně (...) na cizí doklady a na vlastní náklady hodlal cestovat přes celou Evropu, aby si doma zbraně zřejmě vystavil,“ stojí v usnesení Vrchního soudu v Olomouci.

Ten se zabýval odvoláním Christopha Etienne Dubroeucqa proti trestu 14 měsíců nepodmíněně za nelegální převoz zbraní ze Slovenska do Česka. Muže spolu s jeho komplicem a zároveň řidičem Jeremy Pierre Andre Onoohem zadržela policie letos v dubnu. Jak jako první informoval server Lidovky.cz, oba byli s autem plným zbraní na cestě do Francie. A to jen tři měsíce po lednovém útoku v pařížské redakci Charlie Hebdo.

Nepřiměřeně nízký trest

  • „Provedeným dokazováním se pouze nepodařilo zjistit, za jakým účelem Dubroeucq zbraně do Francie vezl. (...) Jeho konečnému vysvětlení, dle něhož by sloužily k zahájení, přerušení a ukončení boje při paintballu, se věří velmi obtížně, když nepochybně i ve Francii by si byl schopen obstarat jakýkoliv jiný prostředek vydávající rány. (...) Samozřejmě se za této situace nabízí jiné vysvětlení zakoupení těchto zbraní, avšak bez důkazů by se jednalo pouze o spekulace,“ napsal do usnesení zlínského krajského soudu soudce Jiří Dufek.

Státní zástupce se u odvolacího soudu podivoval nad „nepřiměřeně nízkým“ trestem, který Dubroeucq spolu s Onoohem od zlínského krajského soudu vyfasovali. Dubroeucq coby hlavní organizátor totiž soudu svůj „slovenský výlet“ vysvětlil poměrně jednoduše: zbraně prý chtěl jako fanoušek paintballu použít na zvukový efekt ve hře, konkrétně pro ohlášení začátku a konce (viz box). Ačkoli zlínský krajský soud jeho verzi označil za nepřesvědčivou, přesto podle odvolacího soudu uložil nízký trest.

Tvrdší trest ale vrchní soud pro oba Francouze uložit nemohl: proti rozsudku prvního soudu se totiž odvolal jen Dubroeucq, nikoli státní zástupkyně, která případ dozorovala.

„Každý může mít na věc jiný názor, podle mě byl trest dostatečný a odpovídající. Žádné napojení na jakýkoli útok nebyl vůbec prokázán. Ani jsme neměli, jak to dokázat,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz žalobkyně Pavlína Nesvadbová.

  • „Jako polehčující okolnost soud prvního stupně správně vyhodnotil skutečnost, že obžalovaný se doposud na území České republiky nedopustil trestné činnosti, byť nelze přehlédnout, že ve Francii byl v minulosti opakovaně soudně trestán. Přitěžující okolnost žádná shledána nebyla,“ stojí v usnesení olomouckého vrchního soudu.

Od francouzských úřadů si vyžádala informace, koho že to policie vlastně zadržela. „To je tak všechno, co můžeme udělat,“ uvedla Nesvadbová. Dozvěděla se například, že Dubroeucq byl ve Francii několikrát soudně trestán, podle Nesvadbové se ale jednalo spíše o přestupkovou rovinu jako řízení pod vlivem návykové látky. A protože v Česku to byl jeho první prohřešek, posloužilo to Francouzovi jako polehčující okolnost (viz box).

U vrchního soudu si každopádně státní zástupce neodpustil poznámku, že Dubroedqa mohly k cestě inspirovat lednové teroristické útoky v Paříži, soustředěné hlavně na redakci týdeníku Charlie Hebdo.

„Terorista Coulibaly použil střelnou zbraň, která byla zakoupena rovněž na Slovensku v obci Partizánske a putovala rovněž cestou přes Německo, Belgii do Francie. Stalo se tak dva měsíce poté, co tato cesta byla zveřejněna i mediálně,“ citoval vrchní soud žalobce v usnesení.

Znalecký posudek

  • Z balistického posudku, který v rámci jednání nechal vypracovat zlínský krajský soud, také vyplynulo, že zbraně byly „funkční, úplné, nízkého opotřebení a střelbyschopné“.
  • Ačkoli byly zbraně podle slovenských zákonů znehodnocené, podle české legislativy byly funkční.

Také Amedy Coulibaly, který v lednu zadržoval rukojmí v pařížském košer obchodu, útočil slovenskou zbraní z obce Partizánske. Po útoku se francouzská policie dokonce obrátila na slovenské kolegy, aby identifikovali celkem sedm samopalů, uvedl server Čas.sk.

A právě tam, do obce Partizánske, zřejmě inspirováni Coulibalym, se vypravili i dva Francouzi. Slovensko bylo jedním z posledních států Evropy, kde bylo možné nakoupit zbraně jen na občanský průkaz. Nebylo třeba nákupní povolení ani registrace zbraní.

Policejní experiment navíc ukázal, že k tomu, aby znehodnocené zbraně opět plně fungovaly, stačil jediný náboj. „U samopalů Škorpion by k uvedení do původního stavu postačilo nabití a vystřelení kulového náboje, čímž by došlo k odstranění zábran z vývrtu hlavně,“ konstatoval na základě balistického posudku soud. U zbylých samopalů UZI stačilo uříznout přední část hlavně a poté opět vystřelit náboj (viz box Znalecký posudek).

Na cestě na Slovensko

  • Dubroeucq vypověděl, že poprosil svého známého Onooha, aby ho dovezl na Slovensko, kde si chce koupit zbraně. Sám totiž za volantem usínal a cestu by nevydržel.
  • Zbraně si prý chtěl koupit pro vlastní potřebu: chodí sportovně střílet na střelnici, provozuje paintball a zároveň zbraně sbírá.
  • Policie i soudce se proto ptali, proč při koupi zbraní předložil cizí průkaz totožnosti. Odpověď od Dubroeucqa byla jednoduchá: tento průkaz měl v peněžence, a tak ho prostě předložil.
Autor: Hana Mazancová
  • Vybrali jsme pro Vás