130 let
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: ČTK

Očkování proti tuberkulóze je rizikové, mělo by být dobrovolné

Evropa
  •   11:15
PRAHA - Do novely zákona o ochraně veřejného zdraví se ve sněmovně nedostaly ustanovení o povinných zdravotních prohlídkách cizinců, kteří chtějí pobývat v Česku delší dobu. Součástí zákona se nestaly ani změny v organizaci zdravotních ústavů. Děti naopak nebudou plošně očkovány proti tuberkulóze. Předlohu, která původně byla jen o značení koupališť, dnes schválila sněmovna. Míří do Senátu.

Prohlídky cizinců a změny ve zdravotních ústavech se měly do předlohy dostat na základě požadavku sněmovního zdravotnického výboru. Prohlídky některých cizinců chtěl do novely začlenit Boris Šťastný (ODS).

Sám ale navrhl, aby ustanovení byla opět vyjmuta a poslanci to schválili. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už dříve uvedl, že prohlídky by porušovaly unijní směrnice.

Redukci zdravotních ústavů na dva se sídly v Praze a Ostravě, jak chtěl Marek Šnajdr (ODS), navrhl vypustit z pozměňovacího návrhu zdravotního výboru Michal Babák. Také jeho návrh dnes při závěrečném hlasování uspěl.

Riziko převažuje nad výhodami

Z pozměňovacích návrhů poslanci podpořili jen Šnajdrův, aby novorozenci nebyly plošně očkovány proti tuberkulóze. Krok podpořil také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle něho riziko očkování převažuje nad výhodami.

Původní znění novely vychází se směrnice EU a počítá s tím, že by měly být u přírodních koupališť instalovány tabule s informacemi o znečištění vody.

Tyto tabule by měly být jak na oficiálních přírodních koupalištích, která mají provozovatele, tak v místech, kde se lidé často koupou ve volné přírodě. Česká republika je v prodlení s přijetím návrhu a hrozí jí kvůli tomu sankce ze strany EU.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás