130 let
Zbraň

Zbraň | foto: Shutterstock

Původní zpráva

Odebrání zbraně duševně nemocnému? Okamžitě i proti jeho vůli, žádá vnitro

Česko
  •   6:00
PRAHA - Ministerstvo vnitra plánuje v reakci na tragickou událost v Uherském Brodě zpřísnit pravidla pro držení zbraní. Návrh novely zákona počítá také s posílením pravomocí policistů. Ti by mohli okamžitě zabavit zbraň lidem, u kterých mají závažné podezření na duševní chorobu, a to i přímo u nich doma.

Celkem devět lidí zemřelo při únorové tragické události v uherskobrodské restauraci Družba. Jedním z nich byl Zdeněk K., třiašedesátiletý střelec, u nějž bylo už delší dobu podezření na duševní nemoc. Jak již dříve napsaly Lidovky.cz, lidé z jeho okolí jej popisovali jako podivína, který dlouhá léta nevycházel ven. Přesto měl ve svém držení zbraň a policie mu ji nemohla zabavit. 

Právě tento případ vyvolal na ministerstvu vnitra silný ohlas, který dospěl až k sepsání návrhu novely zákona o zbraních. Ta má za cíl, jak stojí v důvodové zprávě, „zefektivnit systém prověřování a vymáhání požadavků na zdravotní způsobilost držitelů zbrojních průkazů.“

Vstup do obydlí budí rozruch

„Policie má v současné době jen omezené oprávnění realizovat zajištění zbraní (anebo odnětí zbraní v případě pozbytí zbrojního průkazu). Policie především nemůže za účelem zajištění zbrojního průkazu a zejména zbraní vstoupit do obydlí jejich držitele,“ stěžují si navrhovatelé na aktuální stav. Popisují tak současnou situaci, kdy policisté nemůžou reálně sebrat zbraň a průkaz člověku, který už na ně nemá nárok.

Jak se bránit podivínům jako z Brodu? Jsem pro jejich hospitalizaci, říká psychiatr

Kdyby byla novela zákona přijata, policisté by od roku 2017 nemuseli čekat na úřední rozhodnutí a mohli by člověku, který je duševně nemocný, zbraň okamžitě odebrat. V případě, že by osoba nespolupracovala a zbraň nechtěla odevzdat dobrovolně, mohli by mu ji zabavit i přímo v jeho bytě a proti jeho vůli.

Ačkoli by změna mohla začít platit až za dva roky, už nyní vyvolává bouřlivou diskusi. Zatímco někteří jednoznačně pokyvují hlavou, její kritici mají výhrady, a to zejména kvůli možnosti vstoupit do obydlí osoby. 

„Myslím, že je to dobrý trend, v takovém případě není nad čím váhat. Budeme muset ještě vymyslet, jak vyřešit tu část s vniknutím do bydliště - pokud by osoba nespolupracovala - tak, aby to nebylo protiústavní. Ale myslím, že to bude možné vyřešit s právníky,“ uvedl Roman Váňa (ČSSD), člen sněmovního bezpečnostního výboru. Zároveň doplnil, že policie bude moci zakročit jen v „nepochybném“ případě. 

Počet „podivínů“ po Brodu vzrostl

Upozornil tak na to, že po události v Uherském Brodě výrazně vzrostl počet hlášení o podezřelém chování lidí z blízkého okolí. Podle něj jde však často o vyřizování si účtů mezi bývalými partnery či sousedy, které by měla místní policie znát. „Nemyslím si, že policie žije ve vzduchoprázdnu,“ dodal.

Můj soused je podezřelý, volají častěji lidé po masakru v Brodě policii

Podle jeho kolegy z výboru však nebude úplně snadné posoudit, komu by měla být zbraň odebrána. „Návrh beru jako určité pokusy v reakci na Uherský Brod. Myslím si, že jde o věc, která bude zasluhovat podrobnější diskusi, protože stav, kdy je člověk duševně nemocný, je stavem, který musíme nutně identifikovat. Na první pohled to tak úplně jednoduché nebude,“ uvedl Václav Klučka (ČSSD).

Naopak podle psychologa Jindřicha Vaňka, který posuzuje duševní způsobilosti v souvislosti s vydáním nebo prodloužením zbrojního průkazu, je změna naprosto v pořádku a souhlasí s ní.

Autor: sk
  • Vybrali jsme pro Vás