5. září 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otázky na byt za 12 milionů? Jste hlupák, schoval úřednici Novotnou advokát

Nebudeme nic vysvětlovat. Advokát brání Johanu Novotnou před dotazy reportéra serveru Lidovky.cz.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebudeme nic vysvětlovat. Advokát brání Johanu Novotnou před dotazy reportéra serveru Lidovky.cz. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Místo aby bezmála po pěti měsících vysvětlila, kde vzala 12 milionů korun na luxusní byt, schovala se Johana Novotná za advokáta a mlčela. Server Lidovky.cz se od ní již po několikáté pokoušel získat odpověď, tentokrát u Krajského soudu v Praze, kam byla předvolána jako svědkyně v kauze Rath. Opět neúspěšně. Jste hlupák, odpovídat nebudeme, odbyl dotazy právník, který ji doprovázel.

Novotná na chodbě u soudní místnosti zprvu dokonce zapřela sama sebe, když ji reportér serveru Lidovky.cz oslovil:
"Slečna Novotná?"
"Ne," odpověděla bývalá Rathova blízká spolupracovnice.

ČTĚTE TAKÉ:

V tu chvíli cestu k ní zastoupil její advokát.

"My vám odpovídat nebudeme. Protože jste bohužel hlupák a nerozumíte věcem ve svých tendenčních článcích. My jsme odpověděli, vy to pak píšete stejně jak chcete, nechceme se o tom bavit," řekl rezolutně.

Pro osvěžení paměti. V polovině května server Lidovky.cz informoval, že Novotná si na jaře roku 2009 pořídila luxusní byt na pražském Žižkově za 11,9 milionů, na který si krátce po ukončení studia jako úřednice nemohla vydělat.

Od té doby bývalá šéfka oddělení veřejných zakázek za Rathovy éry ve Středočeském kraji a dnešní ekonomická náměstkyně kolínské nemocnice nedokázala vysvětlit, kde na bydlení vzala. Za dostatečnou považuje odpověď, že koupi bytu financovala z vlastních zdrojů a pomocí úvěru. Bližší informace odmítá uvést, místo toho redaktorovi serveru Lidovky.cz v minulosti pohrozila žalobou.

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

Vysvětlení se nedočkala ani středočeská ČSSD, jejíž je Novotná členkou. Spolustraníky sice obeslala dvoustránkovým dopisem (více čtěte ZDE), v němž svoji kauzu označila za "mediální kampaň" a "hon na čarodějnice", původ peněz ale neobjasnila.  Na kobereček si ji proto dokonce pozvalo i nejvyšší vedení strany, kvůli politické krizi kolem Nečasova kabinetu se však nakonec schůzka nekonala, a tak kontroverzní politička dál zůstává členkou sociální demokracie.

PSALI JSME:

Strach zatím nemusí mít ani o místo ekonomické náměstkyně v krajské kolínské nemocnici, kam v tichosti nastoupila, když musela odejít ze Středočeského kraje po zadržení Davida Ratha. Ředitel špitálu Petr Chudomel říká, že ji kvůli nevysvětlenému původu odvolat nemůže. Její škraloup zjevně nevadí ani vedení kraje. Navíc tvrdí, že jako šéfka oddělení veřejných zakázek nemusela odevzdávat čestná prohlášení podle zákona o střetu zájmů, protože o žádných veřejných zakázkách nerozhodovala.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.