130 let

Správa Národního parku Šumava provedla letecké monitorování a vyhledávání ložisek kůrovce. Na snímku je Chalupská slať, v popředí Vydří potok. | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

Poslanci po čtyřhodinové debatě smetli zákon o Šumavě

Česko
  •   22:07
Praha - Sněmovna zamítla senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Brojili proti němu hlavně ekologové. Šumavu by podle nich otevřel developerům. Poslanci dali přednost uzákonění parku v novele o ochraně přírody, kterou slíbil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zamítnutí požadovali zástupci opoziční TOP 09 a Úsvitu, podporu našli hlavně v řadách ČSSD a ANO. Pro zamítnutí nakonec hlasovalo 93 ze 158 přítomných poslanců.

Monitorovací lety park provádí v těchto dnech, aby lesníci stačili stromy zasažené kůrovcem porazit do zimy. "Musíme to stihnout do té doby, něž napadne sníh, pak už všechny lokality nemusí být dostupné," řekl Petr Kahuda z NP Šumava.
Podle odhadů NP Šumava by letos nemělo množství vytěženého dřeva napadeného kůrovcem přesáhnout 50 tisíc krychlových metrů, informoval Petr Kahuda z oddělení lesního provozu NP Šumava. Na snímku Chalupská slať.
Přibližně 40 tisíc krychlových metrů dřeva napadeného kůrovcem vytěžili letos lesníci v Národním parku Šumava. Na snímku Chalupská slať.
Správa Národního parku Šumava provedla letecké monitorování a vyhledávání ložisek kůrovce. Na snímku je Chalupská slať, v popředí Vydří potok.

Senátoři připravili návrh na základě letitých pokusů o uzákonění šumavského parku. V souladu s dosavadními předlohami navrhli park rozdělit do tří zón. Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí rozšířit ze současných 13 procent na 26,53 procenta území parku. Chtěli v ní umožnit zásahy proti kůrovci.

ČTĚTE TAKÉ

První zóna měla být podle senátní předlohy do budoucna rozšířena o dalších osm procent území na úkor druhé zóny. Ta by se měla rozkládat na 60 procentech rozlohy parku a třetí na pěti procentech. Odpůrci poukazovali na to, že zákon by umožnil výstavbu i ve druhé zóně parku, celkem tedy na dvou třetinách jeho území. Senátor Pavel Eybert (ODS) argumenty o developerském boomu odmítl s tím, že každá stavba by musela být v souladu s posláním parku a jeho správa by je musela povolit. Vzniknout by podle něj mohlo nejvýše 350 staveb.

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že by senátní návrh kvůli rozšíření první zóny vetoval. Naopak ekologové, kteří proti senátnímu návrhu zorganizovali petici a získali pro ni několik desítek tisíc podpisů, požadují zvětšení první zóny na 50 procent území parku.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK