18. září 2014 14:08, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud dal Cihlářovi za pravdu. Zoo musí některé obrázky odstranit

Michal Cihlář, autor původních grafik Pražské zoo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Cihlář, autor původních grafik Pražské zoo | foto: Lidové noviny

PRAHA Malíř Michal Cihlář vyhrál spor s pražskou zoologickou zahradou, v němž se domáhal, aby zoo odstranila ze svého areálu díla jiného výtvarníka, která se údajně nápadně podobají jeho tvorbě. Podle verdiktu pražského městského soudu díla napodobují Cihlářův styl, a tak je zahrada musí odstranit.

Výtvarníkovi se musí také omluvit dopisem zaslaným ČTK a omluvu musí zveřejnit na internetových stránkách zoo po dobu jednoho roku. Rozsudek není pravomocný.

Vizuální styl pražské zoo, autor Michal Cihlář.

Vizuální styl pražské zoo, který až do své rozchodu se zahradou v roce 2007 vytvářel Michal Cihlář.

Spor se původně týkal zhruba tří desítek různých obrázků, které podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty a poutací tabule se dvěma slony, které upozorňují řidiče, kudy se dostanou do zoo.

Během soudního sporu však vzal Cihlář většinu žaloby zpět. Při návštěvě zoo se totiž zjistilo, že se tam nadále používají už jen cedule, které zakazují focení s bleskem, hlavu tygra nad pavilonem šelem a čápa vyobrazeného, jak kráčí rákosím.

Cihlář spolupracoval s pražskou zoologickou zahradou devět let. V roce 2006 se s ní ve zlém rozešel a následně na ni podal několik žalob. Zahrada si po jeho odchodu vybrala jako nového tvůrce Vladimíra Veselého. Podle Cihláře tím chtěla vytvořit dojem, že se v zoo nadále používají Cihlářova díla.

Spor zřejmě nekončí

Soud vycházel mimo jiné ze znaleckého posudku, podle něhož by si díla mohli lidé plést. "Výtvarný styl pro zoologickou zahradu vytvořil žalobce," uvedla soudkyně Zuzana Čížková. Podle soudu Cihlář vytvořil i výtvarnou koncepci, a proto dospěl k názoru, že žaloba byla důvodná a nařídil, aby se zoo zdržela používání děl uvedených v žalobě. Díla výtvarníka Veselého kritizovali kvůli podobnosti s Cihlářovými i někteří odborníci. Zoo ale výtvarníka hájila tím, že používá perokresbu, zatímco Cihlář linoryt. Soudy se kauzou zabývají několik let. Původně byla žaloba zamítnuta, ale odvolací soud ji vrátil k novému projednání. Prvoinstančnímu soudu nařídil, aby se zabýval otázkou, kdo výtvarnou koncepci vytvořil.

Mezi spornými obrázky je například hlava tygra nad pavilonem šelem.

Podle Cihlářova advokáta Richarda Pechy zřejmě spor nekončí. "Předpokládám, že vzhledem k jejich předchozím postojí odvolání podají," řekl novinářům Pecha.

Zoo žalobu odmítala a požadovala její zamítnutí. Advokátka Klára Samková argumentovala tím, že se už díla uvedená v žalobě dva roky nepoužívají a zoologická zahrada pracuje na novém designu, který by se odlišoval od dřívějších. U rozsudku nebyla přítomna.

Logo s koněm Převalského

  • Cihlář byl i autorem známého loga zoo s koněm Převalského. Soudy mu v minulosti daly za pravdu v tom, že zahrada logo nesmí používat. Smlouvu mezi umělcem a zahradou prohlásily za neplatnou, protože neodpovídala někdejšímu autorskému zákonu. Kauzou se však kvůli dovolání ještě bude zabývat (Více ZDE)
Logo pražské zoo, které vytvořil výtvarník Michal Cihlář.

Logo pražské zoo, které vytvořil výtvarník Michal Cihlář.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...