130 let
Mynář Vratislav

Mynář Vratislav | foto: Česká pozice

Původní zpráva

Utajování hradních platů: Mynářovi nové oznámení zkomplikuje prověrku

Česko
  •   11:30
PRAHA - Může to mít vedlejší, nicméně pro kancléře Vratislava Mynáře velmi bolestivý efekt: trestní oznámení, které si nejvyšší hradní úředník vysloužil systematickým utajováním platů, mu může prodloužit cestu k bezpečnostní prověrce. „Může to být komplikace. Vždy se na to ale díváme individuálně a čekáme na výrok soudu, protože ctíme presumpci neviny,“ uvedl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

Jak už Lidovky.cz informovaly, obsáhlé trestní oznámení podal počátkem týdne na Vratislava Mynáře nejmenovaný právník (redakce jeho jméno zná; jelikož však pracuje pro státní správu, nebude jej uvádět). Má za to, že Mynář společně s hradním právníkem Václavem Pelikánem zneužívají pravomoci úřední osoby, protože už více než rok odpírají informace o platech špiček prezidentské kanceláře.

Ještě déle Mynář žádá o bezpečnostní prověrku. Bez ní se nemůže legálně seznamovat s utajovanými informaci. Oba příběhy se tak nyní mohou propojit. „Může a nemusí mu to zkomplikovat prověrku,“ řekl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý. Na každý pád budou muset i nejnovější případ prozkoumat. „Vždy se podobnými případy zabýváme a prověřujeme je. Je to další část mozaiky v celém bezpečnostního řízení, které zpracováváme,“ dodává Holý. 

Trestní oznámení na Mynáře

  • Navzdory starším rozsudkům Hrad žádosti o zveřejnění platů odmítá. Dokonce si Kancelář prezidenta republiky stěžuje, že se podněty množí. I o to se opírá aktuální trestní oznámení na Vratislava Mynáře.
  • Podle právníka, který trestní oznámení na Mynáře podal, totiž úřad na tyto žádosti odpovídá prakticky stejně, a to aniž by věc řádně posoudil. „Lze předpokládat, že Kancelář prezidenta republiky tyto ‚množící se dotazy’ vyřizuje identicky, tedy je nezákonně a systematicky odmítá,“ stojí v trestním oznámení. 

VÍCE ČTĚTE:
Je to sabotáž, naštval se právník a podal na Mynáře trestní oznámení

Čerstvé trestní oznámení připomíná především judikáty Nejvyššího správního soudu, podle nichž má veřejnost právo na informace o platech vysoce postavených státních úředníků. Ostatně, Hrad s tím má vlastní zkušenost. V červnu 2012 vyhrál soud nad kanceláří někdejší redaktor Lidových novin Tomáš Němeček. Hrad mu pak musel vydat detaily o platech tajemníka prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla a hradního kancléře Jiřího Weigla. 

Jak nyní zjistily Lidovky.cz, nebyl to ojedinělý verdikt. V únoru 2012 Hrad zažaloval občanský aktivista Petr Pohůnek. Ten podle zákona o svobodném přístupu k informacím žádal zveřejnění jmen úředníku, kteří v roce 2011 dostali mimořádné odměny a třinácté platy. „Žádal jsem o všeobecné věci,“ popsal Pohůnek. I on se musel soudit, i on díky soudnímu verdiktu se nakonec k informacím dostal.

Hrad i přes dřívější soudní prohry informace nadále zatajuje.  Mimochodem: už v roce 2012 v prezidentské kanceláři pracoval právník Václav Pelikán - ano, ten, jehož jméno stojí i pod aktuálními rozhodnutími o odmítnutí informací. „K této záležitosti nemám žádný komentář,“ reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na nejnovější trestní oznámení. Stejně tak se nevyslovil ani k otázce, jestli bude prezident Miloš Zeman po kancléři požadovat, aby svůj plat a odměny zveřejnil. 

Kauzy Vratislava Mynáře

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova odvokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat

Autoři: jzl, rak