130 let
Podle prezidenta byl novinář autorem článku "Hitler je gentleman". Kaslová to...

Podle prezidenta byl novinář autorem článku "Hitler je gentleman". Kaslová to odmítá a požaduje omluvu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vnučka Peroutky se odvolala ve sporu kvůli údajnému článku a výrokům prezidenta Zemana

Česko
  •   11:30aktualizováno  18:15
PRAHA - Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl její žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda. V pátek to sdělila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná.

Odvolal se i prezident jakožto vedlejší účastník sporu, a to kvůli tomu, že mu soud přiznal jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení. Řekl to prezidentův advokát Marek Nespala. Serveru Aktuálně.cz řekl, že Zeman žádá v odvolání asi 22 000 korun místo soudem přiznaných 2250 korun i z výchovných důvodů, aby si každý člověk rozmyslel, zda žalovat prezidenta.

Odvolal se i prezident jakožto vedlejší účastník sporu, a to kvůli tomu, že mu soud přiznal jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení. Informaci uvedl prezidentův advokát Marek Nespala.

Kaslová avizovala odvolání už po říjnovém vynesení verdiktu. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že vnučka i prezident svá odvolání podali 21. ledna. Spor nyní poputuje k pražskému městskému soudu.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud. Vnučka se proti verdiktu odvolá

„Mohu potvrdit, že jsme po zralé úvaze rozhodli podat odvolání,“ uvedl Nespala. Soud podle něj při přiznávání nákladů vyšel z obecné zásady, že státní orgán má využívat vlastních právníků a nevynakládat peníze na právní zastoupení soukromým subjektem, tedy advokátem.

Nespala ale poukázal na nález Ústavního soudu, podle nějž je u vysoce specializovaných věcí naopak žádoucí, aby právní zastupování státního orgánu převzal specializovaný advokát. „Spor už se nevede ani tak o postmortální ochranu pana Peroutky, ale především o to, jaké má prezident republiky právní postavení při veřejných vystoupeních,“ podotkl právník.

Odvolání má mít podle Zemanova advokáta i výchovný efekt. „Veškerá energie, čas a finanční prostředky, které byly vynaloženy na vedení tohoto případu, vynaloženy být neměly. Z pozice vedlejšího účastníka se jedná o takzvané školné, aby si každý rozmyslel, jestli si skutečně bude dělat z prezidenta trhací kalendář a bude ho žalovat i tam, kde zjevně žalován být nemůže,“ řekl Nespala Aktuálně.cz.

Žaloba, která se opírá o zákon o odpovědnosti státu za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem, míří na ministerstvo financí. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem. Obvodní soud dal loni ministerstvu za pravdu v tom, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem - tedy porušením pravidel předepsaných právními normami. Náležitosti prezidentského projevu totiž žádný právní předpis neupravuje.

Kaslová spatřuje nesprávný úřední postup v tom, že Zeman pronesl nepravdivé výroky. Podle soudu ale neunesla důkazní břemeno, protože neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení tím porušil.

Slova, která Zeman pronesl o Peroutkovi při projevu k výročí konce holokaustu, se řeší už pět let. Prezident 27. ledna 2015 prohlásil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský.

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žurnalistova vnučka musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás