28. září 2016 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VOLBY 2016: Karlovarský kraj opouštějí mladí lidé. Chybí mu dálnice a lékaři

Karlovy Vary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovy Vary | foto: karlovy-vary.cz

PRAHA Nedostatečná infrastruktura brání rozvoji jednoho z nejchudších krajů v Česku. Obyvatelům vadí nedostatek lékařů a kvalitní zdravotní péče, chybějí ale také dálnice a pořádné spojení s Německem.

Odchod mladých a vzdělaných lidí trápí Karlovarský kraj. Lékaři v regionu stárnou a je jich nedostatek. Policii opouštějí perspektivní zaměstnanci a míří do Německa, kde klidně vezmou práci u pásu. Není divu, že se tématem nadcházejících voleb stane právě odliv lidí z chudého kraje, v němž za poslední roky rapidně přibývají vyloučené lokality.

Chebský starosta Petr Navrátil (ČSSD) vidí kořeny problému v nedostatečné úrovni vzdělání v regionu. „Chybí nám vysoká škola, jako byl pedagogický institut, jenž do roku 1968 fungoval v Karlových Varech a vzdělával budoucí pedagogy – vysokoškoláky,“ míní.

Dojíždění za lékařem

Školství řadí k ožehavým tématům také krajský radní Josef Hora (HNHRM). Neexistující koncepce dle něj vede hlavně ke snižování počtu kvalitních řemeslníků. „Učňovské školství není takřka zastoupeno,“ vysvětluje,

S vylidňováním Karlovarska souvisí i úbytek odborníků, jako palčivý se problém jeví v oblasti lékařství. Doktorů je nedostatek, takže lidé často musí dojíždět ze svého městečka do vzdálenějších končin. Před rokem třeba v Abertamech nahradili chybějící lékárnu pravidelným dovozem objednaných léků na úřad z lékárny v nedalekých Potůčkách.

„V mnoha případech je v menších městech nedostatečná nebo zcela chybí takzvaná první linie, tedy praktici, zubaři a specialisté. Alarmující je nedostatek personálu, lékaři a zdravotní sestry nejsou adekvátně zaplaceni,“ popisuje Jana Vildumetzová, jednička na kandidátce hnutí ANO.

Volby 2016

Volby 2016

Nejde přitom jen o praktické lékaře nebo zubaře, kraj naléhavě potřebuje přístup k nákladné a moderní léčbě. Drží se totiž v popředí statistik výskytu rakoviny plic u mužů nebo nádorů dělohy u žen. Vážně nemocní lidé z něj přitom často musí dojíždět do Plzně, Prahy nebo do Ústí nad Labem.

VOLEBNÍ SERIÁL

Server Lidovky.cz vám přináší čtvrtý díl z předvolebního seriálu, který vychází v Lidových novinách. Postupně se zde věnuje vždy jednomu kraji, kde budou občané volit. Tento díl se věnuje Karlovarskému kraji.

Rozvoji kraje brání zaostalá infranstruktura. Chybí dálnice, která by Karlovarsko spojila s hlavním městem, i přímé rychlostní spojení do Německa. Na dostavbu tří úseků „dé šestky“ chce Ředitelství silnic a dálnic vypsat tendr na konci roku.

„Receptem je neustálý tlak na ministerstvo dopravy, protože dostavba D6 patří díky premiéru Sobotkovi mezi programové priority současné vlády, ale je třeba urychlit výkupy pozemků a přípravu staveb nedokončených úseků naší páteřní silnice,“ apeluje Navrátil.

Odliv Rusů zasáhl lázně

Potíže hlásí také lázeňství, kterým je Karlovarský kraj proslulý. Od zhoršení vztahů Ruska se Západem totiž ubyl počet tradičních hostů z východních zemí. Naopak se daří lákat nové turisty díky investicím do horských areálů.

Kraj sužuje také nezaměstnanost. Zejména na Sokolovsku je problém kritický. V poslední době se však daří aspoň trochu situaci zlepšovat. Díky vybudování nových průmyslových zón stoupl počet pracujících na Chebsku a Karlovarsku.