Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vitásková se chystá na volby. Představí zákon o vyvlastnění Bakalova majetku

Ekonomika

  16:56
Ostravská kandidátka Úsvitu - Národní koalice do Senátu Alena Vitásková chce oslovit voliče návrhem zákona na vyvlastnění majetku miliardáře Zdeňka Bakaly. Předseda strany Miroslav Lidinský dnes novinářům řekl, že speciální zákon má dovolit vyvlastnit a později vydražit Bakalovo sídlo na šumavské Modravě a jeho vydavatelství, aby byla zachráněna aspoň část majetku, kterou nevyvedl do zahraničí.

Zdeněk Bakala. foto: Lidové noviny

Návrh, o kterém Úsvit zatím nechce víc informovat, představí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková příští týden. O možném propadnutí Bakalova majetku státu hovořil už na jaře prezident Miloš Zeman, který se v názorech na některá témata shoduje s Vitáskovou.

V tiskové zprávě přitom Úsvit uvedl, že už se rozhodl „lex Bakala“ předložit, a připojil i znění navrhované předlohy. „Účelem zákona je zmírnit křivdy a důsledky trestných činů, ke kterým došlo na základě pletich dne 16. září 2004 při privatizaci podílu České republiky na podniku Ostravsko-karvinské doly,“ stojí v ní. Na Česko, konkrétně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, by měl přejít podle předlohy majetek, který Bakala v tuzemsku vlastnil k začátku letošního roku. Konkrétně by jej vymezil Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj v Ostravě.

„Není to všeobecná norma, příští týden představím první část,“ odpověděla Vitásková na žádost redakce Lidovky.cz o další podrobnosti k návrhu.

KAMBERSKÝ: Alena Vitásková ukázala cestu. Teď jen najít odvahu ji následovat

Vyvlastnění je přitom všeobecně považováno za nejzávažnější zásah do vlastnického práva a vždy je předmětem ostré politické debaty. Pravicové strany ho odmítají jako porušení nejdůležitějších práv občana, levicové se pak ohánějí všeobecným zájmem většiny.

„Vyvlastnění je přípustné jen pro účel vyvlastnění stanovený zvláštním zákonem a jen jestliže veřejný zájem na dosažení tohoto účelu převažuje nad zachováním dosavadních práv vyvlastňovaného,“ říká například zákon o vyvlastnění.

na základě přesně stanovených zákonných podmínek. Legislativně jej vymezují především zákon o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě a stavební zákon. Popis principů právní úpravy vyvlastnění, nástrojů ochrany vlastnického práva a práv třetích osob při realizaci vyvlastnění, podmínky vyvlastnění, způsob výpočtu a úhrady náhrady za vyvlastnění i postup v případě zrušení rozhodnutí o vyvlastnění.

Bakala do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele černouhelné firmy OKD, která dluží přes 17 miliard korun a v květnu podala na sebe insolvenční návrh. Firma nedokáže splácet závazky a její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard korun. Obyvatele kraje Bakala popudil také prodejem více než 43.000 bývalých bytů OKD.

Na květnovém Žofínském fóru prezident Zeman uvedl s odvoláním na zdroje, „které mají povinnost informovat“, že celkový objem vytunelovaných peněz ve společnosti NWR za doby, kdy ji spoluvlastnil Bakala, je 100 až 150 miliard korun. Zeman tehdy řekl, že pokud se prokáže, že se Bakala dopustil tunelování, může mu hrozit ztráta svobody i propadnutí majetku.

V ostravském volebním obvodu 70 usiluje spolu s Vitáskovou o zvolení do Senátu dalších devět kandidátů. Dosluhující senátor a starosta městského obvodu Slezská Ostrava Antonín Maštalíř (ČSSD) kandidovat nebude.

Autoři: ,