• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Greta Thunbergová bojuje proti klimatickým změnám.

Greta Thunbergová bojuje proti klimatickým změnám. | foto: Reuters

MACHÁČEK: Nejistá politika klimatické změny

Názory
  •   12:28
Gideon Rachman ve svém včerejším článku pro Financial Times upozorňuje, že poněkud přímočaré představy elit o tom, jak jasně a jednoduše obejme demokratická politika prioritu boje s klimatickou změnou.

Jsou docela naivní. Článek najdete zde.

Když v roce 2017 australský konzervativní politik Scott Morrison vystupoval v tamějším parlamentu s kouskem uhlí a žádal o podporu jeho těžby a spalování, vysloužil si od australské levice slova pohrdání. Ale Morrison se smál naposledy. Letos v květnu jeho konzervativní koalice vyhrála volby a minulý týden odjel Morrison jako australský ministerský předseda na summit G20. Australský příklad je důležitá zpráva pro klimatické aktivisty v Evropě a Severní Americe. Ukazuje se, že politici, kteří prosazují radikální program boje s klimatickou změnou, riskují volební porážku. Tedy pokud se jim nepodaří přesvědčit voliče, že snižování emisí neohrozí jejich životní standard.

Aktivisté věří, že extrémní počasí povzbudí nezastavitelnou poptávku po radikálních krocích. Třeba ve Francii bylo minulý týden 45,9 stupně Celsia. Jenže australský případ ukazuje, že podivné počasí se nemusí promítnout do vítězných volebních většin, především pokud se navrhuje zvýšit daně a jsou ohroženy totemy životního stylu střední třídy, jako je vlastnictví automobilu.

MACHÁČEK: Summit G20, Trump a různá příměří

Přitom v Austrálii mají za sebou nejteplejší léto v historii, doprovázené suchem, požáry, povodněmi a dalšími katastrofickými přírodními událostmi. Podle průzkumů většina Australanů považuje klimatickou změnu za největší ohrožení národní bezpečnosti v historii. Přesto se Morrisonovi podařilo portrétovat dnes opoziční labouristy jako stranu fanatiků, která Australanům zakáže jejich pick-upy a nedělní grilování.

Švédská dívka Greta Thurbergová se spojila s Alexandrií Ocasio-Cortezovou, hvězdou americké levice. Pro americké demokraty je klimatická změna důležitější než zdravotnictví a kontrola zbraní. V Německu posilují Zelení.

Takže zabývat se klimatem se nejeví jako morální imperativ moderní levice, nýbrž už spíš jako chytrá volební strategie.

Ale jsou tu též signály, že se to může nevyplatit. Každý ví, co vyvolalo ve Francii zvýšení daní z pohonných hmot. Čím víc městští liberálové tlačí jedním směrem, tím víc budou nacionalisté, populisté a konzervativci mobilizovat právě proti elitám.

Takový Donald Trump má skvělý instinkt na polarizující témata a rád vyjadřuje pohrdání na názory expertů. Průmyslové státy Michigan, Ohio a Pensylvánie pomohly Trumpovi ke zvolení – a ty mohou v případě přitvrzeného boje s klimatickou změnou ztrácet nejvíce. Příští americké volby opět asi rozhodnou státy na Středozápadě. Americký nový Green Deal (Green New Deal) nabízí masivní státní dotace a vytváření pracovních příležitostí v dekarbonizované ekonomice. Z pohledu ekonomie je to dost nejasné a je otázkou, zda tomu voliči ve volebně klíčových státech uvěří.

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Autor: Jan Macháček