Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Podvratný smysl pro humor a citlivost k outsiderům. Svět vzpomíná na Formana

Miloš Forman pózuje s cedulí s názvem ulice Formanova (ilustrační foto). foto: MAFRA

PRAHA/NEW YORK - Po dnešní zprávě o úmrtí Miloše Formana vzdávají původem českému režisérovi hold média a kolegové po celém světě. V denících i na filmových serverech vyšly desítky nekrologů, v nichž jejich autoři Formana vykreslují jako osobnost, která výrazně ovlivnila světovou kinematografii svým podvratným smyslem pro humor a citlivostí pro příběhy společenských outsiderů.
  12:35

Vlna smutku zasáhla i sociální sítě, kde svou soustrast projevují filmoví kritici, herci i bývalí spolupracovníci. Miloš Forman zemřel v americkém Connecticutu v pátek po krátké nemoci. Bylo mu 86 let.

Miloš Forman pózuje s cedulí s názvem ulice Formanova (ilustrační foto).
Setkání v New Yorku v roce 2002. Miloš Forman (vlevo) s manželkou Martinou...

O úmrtí celosvětově uznávaného filmaře okamžitě informovaly všechny významné světové agentury, deníky, zpravodajské servery i televizní a rozhlasové stanice. Nekrology se krátce po zveřejnění smutné zprávy objevily jak v odborných periodikách jako jsou Variety či Hollywood Reporter, tak v předních denících jako The New York Times, Independent či Die Welt.

Banderas: Forman byl génius kinematografie

K úmrtí Miloše Formana jsme vydali:

List New York Times píše o Formanovi jako o tvůrci, který neustále konfrontoval Hollywood svým podvratným duchem a který patřil k filmařům, kteří se snažili spojit tvorbu divácky úspěšných snímků s citem pro nekonformní témata. „Miloš Forman, antiautoritářský režisér, který měl jedinečnou citlivost pro americká témata, jež nahlížel svým potutelným, satirickým způsobem,“ napsal The Hollywood Reporter.

„Božská inspirace šílenstvím - jeho rozporuplností, tvořivostí, jakousi vyšší příčetností a krytím a legitimitou, kterou dává protestům proti útlaku a tyranům všeho druhu - to byly myšlenky, které Miloše Formana povzbuzovaly během jeho pozoruhodné tvůrčí dráhy. Byl to emigrant české nové vlny, který s sebou do Hollywoodu přinesl ducha protisovětské vzpoury a uměl rozvíjet svoji typickou potutelnou komiku a vášeň pro lidskost na desítky nejrůznějších způsobů,“ napsal v deníku Guardian filmový recenzent Peter Bradshaw.

Reakce na Formanovo úmrtí zaplavily i sociální sítě. „Jeho filmografie je jedinečná a ukazuje, že byl v srdci rebelem a měl v sobě ducha lidskosti,“ napsal na twitteru britský režisér a scenárista Edgar Wright. Herec Antonio Banderas Formana ocenil jako „génia kinematografie a mistra ve zpodobnění lidské situace“.  Podle britského herce Caryho Elwese „nikdo nedokázal spojit mistrovské vyprávění s výjimečnými obrazy tak jako Miloš“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat