Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava představí život a dílo nestárnoucí pěvkyně Soni Červené

Kultura

  12:00
Více než stovka velkoformátových fotografií, připomínající životní příběh a role operní pěvkyně a herečky Soni Červené, bude k vidění od 2. do 31. října v Galerii Novoměstské radnice v Praze Multimediální výstava připomene osobní i profesní pouť umělkyně od první poloviny 20. století.

Soňa Červená foto: Lidové noviny

K expozici nazvané Tím vším jsem žila, kterou doplní videoukázky, hudební dokumenty z operních i činoherních vystoupení, jevištní kostýmy a osobní předměty této devětaosmdesátileté umělkyně, vyjde také výpravný katalog. Nad výstavou převzali záštitu náměstek primátora hlavního města Prahy Václav Novotný a Karel Schwarzenberg. Na Novoměstské radnici potrvá do konce října.

Soňa Červená v opeře Toufar

Soňa Červená v opeře Toufar

Podle Petry Baďurové z Novoměstské radnice budou základní osu životního a uměleckého příběhu Soni Červené tvořit unikátní dokumenty z předních evropských a amerických scén. "Shromážděny a prezentovány budou i dosud méně známé zvukové záznamy z oper, muzikálů, hudebních divadel a filmů. Audiočást výstavy seznámí veřejnost mimo jiné se vzorovou interpretací Janáčka v češtině v San Francisku a s přednesy melodramů. Velkoplošná projekce nabídne dokumenty zapůjčené Českou televizí: 13. komnata Soni Červené v režii Olgy Sommerové a Červená nit v režii Radomíra Urbana," řekla Baďurová ČTK.

Dvojnásobná držitelka titulu Komorní pěvkyně uzavřela svou operní dráhu, ale s divadlem je nadále spojena. Za mimořádný přínos divadelnímu umění převzala zvláštní cenu Thálie, Radokovu cenu získala za ztvárnění ústřední role v Nekvasilově a Březinově opeře Zítra se bude...

Soňa Červená v inscenaci Roberta Wilsona 1914

Soňa Červená v inscenaci Roberta Wilsona 1914

Červenou zavedlo účinkování v operách z Německa do milánské Scaly, do pařížské Velké opery, do Barcelony, na festivaly v Glyndebournu, Wexfordu, Edinburghu i na řadu amerických pódií. Jedenáct sezon zpívala v opeře v San Francisku, sedmkrát se objevila v Bayreuthu. Ve světě se etablovala jako vynikající pěvkyně händelovská, gluckovská i wagnerovská, ale tíhla k hudbě 20. století, na prvním místě k Janáčkovi.

Učila sólisty v San Francisku Její pastorkyňu česky, pak i ve Wexfordu, v Kolíně nad Rýnem a v Brémách Káťu Kabanovou a Věc Makropulos. Všechna tato Janáčkova díla přeložila do němčiny a francouzštiny, aby pěvci, kteří je zpívají foneticky v češtině, věděli, o čem je řeč.

Dcera zakladatele kabaretu Červená sedma byla v Osvobozeném divadle první Káčou v muzikálu Divotvorný hrnec Voskovce a Wericha. I to výstava v Praze připomene. V opeře začínala v Brně, ve světě vytvořila přes stovku operních rolí a spolupracovala s předními dirigenty, pěvci i režiséry.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat