• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Lebka Darwinoptera je dlouhá 185 milimetrů

Lebka Darwinoptera je dlouhá 185 milimetrů | foto: University of LeicesterReprofoto

Neznámý ptakoještěr dostal jméno po Darwinovi

Věda
  •   11:21
Čínští paleontologové objevili společně se svými britskými kolegy nový druh pterosaura či pterodaktyla. Tento nález by mohl pomoci pochopit evoluci létajících plazů, kteří ovládali oblohu v druhohorách.
Nový druh byl pojmenován Darwinopterus modularis na počest Charlese Darwina, který před 150 lety napsal svou převratnou knihu O původu druhů.
Pět paleontologů popsalo nález více než 20 zkamenělých koster tohoto nového druhu na severovýchodě Číny v posledním čísle britského vědeckého časopisu Proceedings of the Royal Society B.

Zkameněliny byly nalezeny ve skále staré asi 160 milionů let, což znamená, že Darwinopterus žil nejméně deset milionů let před prvním praptákem Archaeopteryxem.

"Na Darwinopterovi je zajímavý fakt, že má hlavu a krk jako evolučně starší pterosauři, ale zbytek kostry je stejný jako u primitivnějších druhů," napsal David Unwin z univerzity v Leicesteru ve Velké Británii. Ťün-čchang Lu z pekingského geologického institutu se společně se svými kolegy domnívá, že během evoluce pterosaurů došlo nejprve k vývoji hlavy a krku a teprve poté ke změnám těla, křídel a nohou.

"Mnoho důležitých evolučních změn se odehrálo ve velice krátké době," dodává k tomu Unwin.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás