27. října 2015 20:55 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Americký test odhalil lidskou DNA v párcích. Ve vegetariánských bylo také maso

Americká klasika: hotdog. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká klasika: hotdog. | foto: Shutterstock

Americký online průvodce o jídle Clear Food prozkoumal složení 345 párků od 75 různých značek. Test odhalil, že každý sedmý párek je závadný - buď hygienicky, nebo složením. Některé vegetariánské párky například obsahovaly maso. U zlomku všech druhů párků se také našla lidská DNA.

Výsledky testu, který přinesl server Clear Food, ukázaly párky v nelichotivém světle. Dvě procenta uzenin, které Američani milují především ve formě hotdogu, totiž obsahovala lidskou DNA. Dvě třetiny párků obsahujících lidský genom přitom byly vegetariánské produkty. Zřejmě se může jednat o vlasy, lupy a podobně.

Každý desátý vegetariánský párek taky obsahuje maso. Test ve složení odhalil vepřové i kuřecí. Ve třech procentech všech párků (masitých i vegetariánských) se objevilo vepřové maso tam, kde podle inzerovaného složení nemělo být. Nejčastěji vepřové nahrazovalo kuřecí nebo krůtí maso.

Problémy se složením nebo hygienou test serveru Clear Food prokázal celkem u 14,4 % párků. Další výsledky poukázaly například na lživé informace na obalech o obsahu bílkovin.

Server Clear Food je první světový online průvodce spotřebitele založený na analyzování DNA potravin. Test párků je prvním výstupem, který nový server zveřejnil. Reagoval tak na pondělní zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), která zařadila uzeniny na seznam karcinogenů srovnatelných s cigaretami nebo azbestem.