130 let
Restaurace Casa de Carli. To je italský koncert

Restaurace Casa de Carli. To je italský koncert | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Recenze

Restaurace Casa de Carli. To je italský koncert

Jídlo
  •   6:29
Casa de Carli je z rodu restaurací, které jsou neodmyslitelně spjaty s osobností šéfkuchaře. Matteo de Carli prošel kus světa a nabyté zkušenosti z různých kultur a kuchyní světa teď zhodnocuje ve vlastní restauraci na pražském Starém Městě.

Restaurant leží kousek od pomníku Franze Kafky ve Vězeňské ulici. Zdejší šéfkuchař Matteo de Carli poznal Ženevu, Four Seasons Hotel v Dublinu, Bice Mare Restaurant v Dubaji a Cipriani v Benátkách i New York. Nabyté dovednosti ze zahraničních štací přenesl do hlavního města.

Znovuzrozená, živá

Portál parteru restaurace je obložený šedým mramorem. Interiér je nepříliš rozlehlý a má typický ráz italské restaurace. Je lehký a vzdušný s moderním duchem. V rohu se nachází půlkruhový bar potažený měňavým bílým atlasem, na barové desce stojí pár skleněných foukaných plastik a váza se suchými hortenziemi. Stěny v několika odstínech šedi zdobí abstraktní oranžovo-červené obrazy a několik krásných zrcadel, největší z nich je kryté dekorativní mříží.

Za okny pár živých květin prostřídaných s efektními keramickými vázami. Pod stropem se táhne plastický vlys s červenými a růžovými terči. Osvětlení pak dávají zavěšená skleněná litá svítidla v růžové a šedozelené barvě.

ČTĚTE TAKÉ:

V suterénu je ještě salonek pro zhruba dvacet lidí, přístupný schodištěm, jehož stěny krášlí žánrové fotografie s nejrůznějšími italskými motivy. Salonek je vybavený podobně jako restaurace, kulisu zde tvoří oblá fialová stěna nasvícená zdola bodovými svítidly a hlavně dřevěné regály kolem stěn, plné vín. Venkovní zahrádka krytá visutými látkovými stříškami je zařízena kovovým nábytkem s proutěnými výplety a potahy ve světle béžovém tónu. Do modernistického stylu podniku přesně zapadá i bílý porcelán jednoduchých tvarů, na kterém tady jídla servírují.

Podnik na svých webových stránkách slibuje znovuzrození pravé italské kuchyně, živé a pulzující, plné čerstvých sezonních ingrediencí, inspirované všemi italskými regiony v místě, kde se setkává elita. V době mé odpolední návštěvy jsem tu elitu reprezentoval vlastně já sám a musím říct, že chování personálu mě v tom elitním pocitu bezpečně utvrzovalo.

Těžká volba

Už listování jídelním lístkem je tu vzrušující a noblesní: v předkrmech nechybí hovězí carpaccio s řapíkatým celerem a sýrem Raschera a citronem (295 Kč) ani vitello tonnato – telecí svíčková s omáčkou tonnato (275 Kč), z polévek tu mají třeba studenou polévku z vylisovaného římského salátu s marinovaným lososem a melounem (215 Kč) či krémovou polévku z grilovaných červených paprik s piniovými oříšky a balsamikem (185 Kč). I z hlavních jídel je tu těžké zvolit: pečené filátko z divokého cípala obalované v zeleninové krustě s majonézou z mléka a ostružin (485 Kč), nebo telecí ossobuco se šafránovým rizotem (495 Kč)?

PSALI JSME:

V nabídce je i velká škála rafinovaných dezertů od tiramisu po teplý lávový dortík z čokolády Guanaja s domácí banánovou zmrzlinou a karamelovým popcornem (165 Kč). Vybírání mi navíc ještě zkomplikoval číšník s unikátní denní nabídkou tří předkrmů a tří hlavních jídel – např. tatarák z lososa s mangem a pečené holoubátko se zeleninou. Nakonec jsem začal předkrmem stracciatella, což je vláčný střed sýru burrato s cherry rajčaty zakápnutý olivovým olejem. Jemná nasládlá chuť a krémová konzistence skutečně funguje jako dokonalá návnada na další jídlo. A to na sebe nedalo dlouho čekat.

Jako první nastoupili zástupci těstovin – tagliolini s červenými krevetami, cuketou a šafránem (285 Kč). Tyhle těstoviny by se daly nazvat jako od praprababičky, protože něco takového člověk prostě dosud nemohl ochutnat, navíc krevety byly křupavé, jako když si je dáte u pláže Monterosso al Mare La Spezia v Ligurii. Druhá volba padla na pečeného králíka „cacciatora“ se zeleninou a houbami (435 Kč). Šťavnatá pečínka prosáklá chutí hub si výborně rozuměla s doměkka zapečenými bramborami.

Chuť s emocemi

Orientaci na kulinářský zážitek dokládá i to, že zde nepřipravují polední menu pro zákazníky, kteří si z práce odskočí na oběd. Sem si prostě lidé zajdou posedět, aby si vychutnali čas – jedině tak si mohou užít i dobře vyladěné chutě z vařečky šéfkuchaře. A protože Casa de Carli je italská restaurace, nemohou tu scházet ani emoce. Po jídle se u mého stolu zastavil samotný šéfkuchař, aby se přesvědčil, že bylo všechno v pořádku. Slovo dalo slovo, a tak jsem se dozvěděl, že pochází z města Varese kousek od Milána, a přestože je kovaný Ital, nefandí fotbalovému Interu ani AC Milán, jeho sportovním idolem je motocyklista Valentino Rossi. A Praha jej prý tak okouzlila, že jí dnes patří jeho srdce. Melodramatickou náladu našeho rozhovoru podkreslovala jemná kulisa amerických jazzových šlágrů.

Pivo je zde k dostání jen lahvové – Pilsner Urquell ve třetinkách. O to rozsáhlejší je nabídka vinného lístku, najdete na něm vína prakticky ze všech oblastí Itálie – Puglia, Veneto, Sud Tirol, Collio, Colterenzio, Toscana… a také několik titulů moravských a francouzských vín, to vše v ceně od 480 do 18 000 Kč za 0,75 l.

Autor: