Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Grilování baví i ty, kteří by jinak neumíchali ani vajíčka, říká šéfkuchař Marek Fichtner

Marek Fichtner | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Šéfkuchař a porotce prvních řad televizní soutěže MasterChef Česko Marek Fichtner o tom, jak vypadá moderní slepice na paprice, jak vařil v poušti pro saúdskoarabského krále a taky o tom, jak nalákat muže ke sporáku.

Vařil na zaoceánských lodích, kde řídil tým sto dvaceti kuchařů, top gastronomii se učil od michelinských konzultantů. Proč by se tedy Marek Fichtner nemohl pustit i do vedení banky? Tak totiž nazývá horní část pražské restaurace Červený jelen, jíž nyní šéfuje. Kubisticko-modernistický prostor Šporkova paláce z pera Josefa Gočára vskutku býval sídlem Anglo-rakouské banky.

V posledních letech prošel citlivou rekonstrukcí a proměnil se v údajně největší restauraci v Evropě o čtyřech patrech a pěti kuchyních, která dokáže přivítat na sedm set hostů. Kromě oblíbené „moderní české kuchyně“, grilu a čepovaného piva nabízí sklepní část restaurace zvaná trezor i „elegant dining“ a prvotřídní kulinářský zážitek.

Marek Fichtner má aktuálně pod sebou třicet kuchařů – a ukočírovat třicet Čechů není vždy hračka. „,Ano, šéfe!’ od nich pokaždé neuslyšíte,“ sdílí své zkušenosti.

Jak se vám daří po časech korony?
Dobře. Byznys se nám zase hezky rozběhl. Jakmile se přestaly požadovat covidové pasy, lidé se do restaurace vrátili. Večery míváme plné a obnovily se i různé firemní akce, což je pro tak velký podnik důležité.

Jak pandemie gastroprůmysl změnila?
Bál jsem se, že lidé zpohodlněli, zvykli si na krabičky a nadále si nechají jídlo dovážet domů. S jídlem se tu mazlíme, servírujeme ho na teplý talíř a okamžitě jde k hostům. Po cestě a v plastové krabičce výsledek nikdy nebude stejný. Lidé si během covidu odvykli chodit do restaurací, vše se navíc zdražilo, tak jsem se obával, že se nevrátí. To se naštěstí nestalo.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat