Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci zveřejnili nejpodrobnější analýzu lidského genomu

DNA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DNA | foto: Shutterstock

LONDÝN Vědci zveřejnili zatím nejpodrobnější analýzu lidského genomu, podle níž výzkumníci doufají, že jejich zjištění prohloubí naše znalosti o různých nemocích a napomohou tak při vývoji léků proti nim.

Na rozsáhlém výzkumu se podílelo přes 400 vědců z 32 laboratoří ve Spojených státech, Británii, Španělsku, Japonsku a Singapuru. Jejich nálezy byly zveřejněny ve 30 propojených studiích v odborných časopisech Nature, Genome Biology a Genome Research. Uvedla to ve středu BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

Výzkumníci analyzovali všechny tři miliardy párů genetického kódu z něhož se skládá naše DNA. Přitom zjistili že biologicky aktivní je mnohem větší část našeho genomu, než se dříve myslelo. Kolem 80 procent našeho genetického kódu má prý specifické funkce.

Vědcům se také podařilo identifikovat čtyři miliony genetických "spínačů". To jsou části DNA, které rozhodují o tom, kdy budou geny v buňkách aktivovány, nebo deaktivovány.

"Řada ze spínačů, které jsme identifikovali, ovlivňuje pravděpodobnost vzniku onemocnění, od srdečních chorob přes cukrovku až po duševní poruchy. Vědcům to dá celý nový svět ke zkoumání a nakonec je snad dovede k novým lékům," řekl Ewan Birney, který se na výzkumu podílel. Experti ale připouštějí, že bude trvat ještě řadu let, než pacienti uvidí konkrétní výsledky takových výzkumů.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...