Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
19. května 2015 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzští učitelé stávkují kvůli reformě školství. Bojí se rivality

Reforma školství: test pro prezidenta Hollanda, který který se potýká s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reforma školství: test pro prezidenta Hollanda, který který se potýká s... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzští učitelé v úterý vstoupili do stávky na protest proti vládnímu plánu reformy školství, který kritizuje vedle kantorů a konzervativní opozice i část vládní levice. Informovala o tom agentura Reuters. Francouzské ministerstvo školství uvádí, že ve stávce je každý čtvrtý vyučující.

Otázka školství je ve Francii mimořádně citlivým tématem. Reformy mají podle vlády poskytnout školám větší volnost ve výběru učebního plánu, podpořit propojený přístup výuky předmětů a zakročit proti elitářství.

Většina z 840 000 francouzských učitelů, kteří přitom tradičně patří do tábora příznivců levice, ale s vládním záměrem nesouhlasí a mnozí z něj jej dokonce považují za nebezpečný. Odbory tvrdí, že učitelé se obávají toho, že školy budou nuceny mezi sebou více soutěžit, což se naopak projeví na růstu nerovností.

Ne „nebezpečné“ školní reformě:

Klíčová reforma

Někteří učitelé v úterý vystoupili jako hosté v rozhlasových pořadech. Jeden z nich prohlásil, že kvůli reformě se bude ve školách méně vyučovat němčina, další se zase obávají konce výuky řečtiny a latiny. Francouzský premiér Manuel Valls dal ale na vědomí, že vláda je připravena reformy prosadit.

„Reforma je klíčová,“ řekl Valls v úterý novinářům. „Chceme změnit vzdělávací systém, který nahrává nerovnostem. Chceme plošně zlepšit úroveň vzdělávání,“ dodal.

Podle Reuters je prosazování změn současné podoby školství testem pro prezidenta Françoise Hollandea, který má podle nynějších průzkumů mimořádně nízkou popularitu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.