Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jorge Bergoglio je prvním jezuitským papežem

Svět

  21:10
VATIKÁN - Novým papežem se stal argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, který přijal jméno František I. Bergoglio se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires italským imigrantům.

Nový papež Jorge Mario Bergolio - František foto: ČTK

Studium: vystudoval chemicko-průmyslovou střední školu, než v 21 letech vstoupil do jezuitského řádu; vystudoval filozofii a teologii v San Miguel u Buenos Aires.

Data svěcení: 13. prosince 1969 se stal knězem, 27. června 1992 biskupem. Kardinálem byl jmenován 21. února 2001. Jeho současnou funkcí je arcibiskup Buenos Aires, a to od 28. února 1998.

Předchozí funkce: v letech 1973 až 1979 byl provinciálem jezuitského řádu pro Argentinu; od roku 1980 do roku 1986 byl rektorem jezuitské fakulty filozofie a teologie v San Miguel; poté sloužil v jezuitském řádu jako duchovní v Córdobě; v roce 1992 se stal nejprve auxiliárním biskupem v Buenos Aires a titulárním biskupem z Aucy (1992-1997); v letech 2005 až 2011 byl předsedou Argentinské biskupské konference. Při posledním konkláve v roce 2005 skončil údajně "druhý" za Josephem Ratzingerem.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Když Argentina v roce 2010 jako první latinskoamerická země zlegalizovala sňatky homosexuálů, silně to kritizoval jako "destruktivní záměr proti plánu Boha" a adopce dětí gayi označil za "formu diskriminace dětí". Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová mu oponovala s tím, že "církevní tón jí připomíná středověk a inkvizici".

Je prvním členem jezuitského řádu, který se stal papežem.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!