130 let
Radovan Krejčíř u soudu.

Radovan Krejčíř u soudu. | foto: ČTK

Krejčíře čekají v pondělí v JAR dvě soudní stání - kauce a vydání

Svět
  •   10:48
JOHANNESBURG - Českého podnikatele Radovana Krejčíře v pondělí v Jihoafrické republice čekají zřejmě hned dvě soudní stání. Soud by se měl znovu zabývat českou žádostí o Krejčířovo vydání a bude také opětovně posuzovat, zda kontroverzního Čecha propustí na kauci na svobodu.

Jihoafrická policie Krejčíře koncem listopadu zadržela kvůli podezření z únosu a v Česku byl podnikatel pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Rozhodnutí o tom, zda na Krejčíře uvalí vazbu, nebo ho naopak propustí na kauci, jihoafrický soud opakovaně odkládal. V tomto týdnu tak učinil třikrát. Na verdikt ale Krejčíř kvůli svému údajně špatnému zdravotnímu stavu nečeká v cele, nýbrž v nemocnici (více čtěte ZDE). Obhájci českého podnikatele nabízejí za jeho propuštění kauci 50.000 randů (100.000 korun), prokuratura s propuštěním ale nesouhlasí kvůli obavám, že Krejčíř uprchne.

Krejčíř na útěku:

Krejčíř v JAR pobývá od roku 2007. Předtím se před českou justicí skrýval na Seychelách, kam se uchýlil po svém útěku z Česka v roce 2005. Jihoafrická média Krejčíře spojují s řadou zločinů, mimo jiné s asi desítkou vražd, které se udály v jeho okolí. Prokuratura mu ale před soudem žádný zločin neprokázala.

Případ se týká únosu bratra drogového kurýra, který měl prý pro Krejčíře dostat do Austrálie zásilku 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč), drogy ale nedorazily a kurýr zmizel. Obžaloba v této věci kromě Krejčíře viní také jeho někdejšího spolupracovníka a dva příslušníky speciální jihoafrické policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem.

Druhý případ, který by měl v pondělí jihoafrický soud řešit, je Krejčířovo vydání do Česka. O něj Praha dlouhodobě neúspěšně usiluje. Očekává se ale, že toto slyšení bude jen formální a že ho soud odročí.

Krejčíř se vydání brání a požádal v JAR o azyl. Jeho žádost sice byla zamítnuta, český podnikatel se ale proti tomu odvolal a na výsledek úředního řízení stále čeká. I kdyby tato odvolací procedura skončila zamítnutím žádosti, může se Krejčíř ještě obrátit na soud. Na definitivní verdikt tedy může čekat ještě dlouho a po celou dobu mu jihoafrický zákon garantuje uprchlický status, takže nemůže být deportován.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK