130 let

Čtyřiatřicetiletý Francouz Romain, který běžně pracuje jako zdravotník, se rozhodl vydržet v ledu nejdelší dobu a to s tou podmínkou, že bude mít odkryté celé tělo. Z ledové pokrývky mu trčela jen hlava. | foto: Romain Vandendorpe

Rekordman mezi otužilci vydržel zasypaný v ledu více než 2,5 hodiny. Ven mu trčela jen hlava

Svět
  •   12:23aktualizováno  17:45
PRAHA/PAŘÍŽ - Trendem letošní zimy je bezpochyby otužování. Uchyluje se k němu mnohem více lidí než předtím. Důvod je prostý, stojí za tím snaha získat lepší imunitu a také moře volného času. Francouz Romain Vandendorpe je otužilec. V sobotu však tuto disciplínu povznesl na zcela jinou, extrémní úroveň, která je zřejmě pro většinu z nás nepředstavitelná.

Doba přeje otužování, ale dejte pozor na rizika. Jak začít a na co si dát bacha?

Čtyřiatřicetiletý Francouz Romain, který běžně pracuje jako zdravotník, se rozhodl vydržet v ledu co nejdelší dobu s tím, že bude mít tělo v průhledném mrazícím boxu. Z ledové náplně mu trčela jen hlava. Pokus se uskutečnil ve městě Wattrelos v severní Francii, obecenstvo tvořila zhruba padesátka lidí. Rekord se mu nakonec stanovit povedlo, vydržel v boxu 2 hodiny, 35 minut a 43 sekund. Tím předešlý rekord z roku 2014 zapsaný v Guinnessově knize rekordů, který držel Číňan Ťin Sung-chao, pokořil o celých 40 minut.

Na soutěž trénoval Romain Vandendorpe například sezením v ledové vířivce či...
Dle serveru AFP Vandendorpe uvedl, že trénoval „překonávání lidských limitů...

Rekordy v tom, kdo zůstane po nejdelší dobu v krychli s ledem, eviduje i Světová asociace pro plavání pod širým nebem (WOWSA), která uvádí jako držitele dosavadního rekordu Rakušana Josef Köberl, který nejdříve vydržel v ledu v roce 2019 přesně 2 hodiny, 8 minut a 47 sekund, čímž také překonal Sung-chaovův rekord. V roce 2020 se Köberl do ledu dokonce vrátil a vydržel zde ještě o 22 minut a 10 sekund déle, tedy 2 hodiny, 30 minut a 57 sekund. 

I tento rekord tedy Francouz Vandendorpe nyní překonal. Podle serveru AFP uvedl, že trénoval „překonávání lidských limitů neurokognitivními technikami“ založenými na „představivosti a koncentraci“, které ho dostanou do stavu „bdělého snění“. Na soutěž trénoval například sezením v ledové vířivce či pobytem v 500litrovém mrazáku. Nechal se taky pohřbít do sněhu ve francouzském lyžařském středisku Chamonix.

„Pokud budeme trénovat a vydáme ze sebe vše, můžeme postupovat vpřed a dosahovat výsledků, které budou zlepšovat věci,“ zní otužilcovo motto.

Ledová cesta ke zdraví. Otužování posiluje imunitu a nic nestojí

Výzvou, ve které překonal chlad, vybral Vandendorpe peníze na dětskou rakovinu. „Každý může darovat jedno euro za každou minutu, kterou Romain proseděl ponořený v ledu,“ sdělil Steve de Matos, šéf Zázraku Augustinova - asociace, která se stará o děti se zákeřným onemocněním. Sdružení bylo založeno právě ve Wattrelos.

Při otužování je nutné dodržovat několik zásad. Obecně je to dlouhodobost, soustavnost a postupnost. Především však lidé musejí brát ohledy na svůj věk a zdravotní stav. Ani ten však nemusí koneckonců hrát velkou překážku.

Známým držitelem rekordu za nejdelší slečený pobyt v komoře plné ledu byl Nizozemec Wim Hof, přezdíváný The Iceman. Ten světový rekord v této disciplníně stanovil hned několikrát.

Autor: Dominik Stein