Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Profesionální svatební video zachytilo výbuch v Bejrútu. Nevěstě v nažehlených šatech se zázrakem nic nestalo

Libanon V úterý večer v ulicích hlavního města Libanonu pózovala ve svatebním Israa Seblaniová. Fotograf zrovna natáčel usmívající se nevěstu v jejích okázalých šatech, když v tom se ozval silný výbuch, a Bejrútem se prohnala ničivá rázová vlna. Fotograf Mahmoud Nakib vše zachytil na video, a tak novomanželé mají až děsivou vzpomínku na svůj svatební den.

Israa Seblaniová pracuje ve Spojených státech jako lékařka. Do Libanonu přiletěla kvůli své svatbě tři týdny před úterním neštěstím. Ona a její manžel Ahmad Subeih byli z proběhlé události v naprostém šoku, ale jsou vděční, že vyvázli bez zranění.

„Připravovala jsem se na svůj velký den dost dlouho, a těšila jsem se jako každá jiná dívka, že se budu vdávat. Moji rodiče měli takovou radost, když mě viděli v bílých šatech. Vypadala jsem jako princezna. To, co se stalo, si nedokážu vysvětlit. Byla jsem v šoku, a ptala jsem se sama sebe, jestli zemřu. Nikdy jsem neslyšela nic takového, jako byl zvuk téhle exploze,“ řekla nevěsta pro agenturu Reuters.

V momentu výbuchu je na videu vidět, jak jsou svatební šaty a kytice strženy stranou vlnou exploze. Je slyšet výbuch, křik lidí utíkajících pryč z místa a řinčení rozbitého skla. Fotograf Nakib celou scénu jak z katastrofického filmu natočil, a v jednu chvíli otočil kameru směrem na sebe.

Místo výbuchu v Bejrútu.
Místo výbuchu v Bejrútu.

„Podívejte se na mě, celý se třesu. Něco tu vybuchlo, bylo to obrovské. Všechny skleněné výlohy jsou na kusy. Někteří lidé jsou zranění, my jsme naštěstí v pořádku,“ říká arabsky ve videu podle News.com.au.

Seblaniová uvedla pro CCN: „Místo na němž jsem byla, se během vteřiny proměnilo z krásného prostředí na město duchů plné prachu, rozbitého skla a lidí křičících o pomoc.“ I přesto se novomanželský pár po katastrofě přinutil pokračovat v oslavách svazku, ale v Libanonu už trvale žít nechtějí. Ahmad již dříve zvažoval stěhování do USA za ženou, exploze v Bejrútu ho v tom utvrdila.

Dramatické záběry svatebního videa byly zachyceny v moment úterního masivního výbuchu v Bejrútu, při němž bylo usmrceno nejméně 135 lidí a zraněných je přes 5 tisíc.

Výbuch zapříčinil požár v přístavním skladišti, kde byl uložený dusičnan amonný. Exploze poničila mnoho okolních budov, o svůj domov přišlo až 300 tisíc obyvatel. Škody se pohybují kolem tří až pěti miliard dolarů. Vláda v Bejrútu vyhlásila na čtrnáct dní výjimečný stav, a nařídila domácí vězení zaměstnancům ze skladu.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!