130 let
Americký prezident Donald Trump se v sobotu poprvé od návratu z nemocnice do...

Americký prezident Donald Trump se v sobotu poprvé od návratu z nemocnice do Bílého domu ukázal na veřejnosti, ke stovkám lidí promluvil z balkonu. | foto: ČTK/AP

Trump omilostnil své exporadce Manaforta, Stonea a další. Kromě toho vetoval zákon o obranném rozpočtu

Svět
  •   8:00
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump ve středu omilostnil 26 dalších lidí a třem odsouzeným zmírnil tresty, informuje zpravodajský portál BBC. Mezi omilostněnými je také bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort, Trumpův exporadce Roger Stone nebo Charles Kushner, realitní magnát a otec prezidentova zetě. Kromě toho také vetoval zákon o obranném rozpočtu.

Paul Manafort byl odsouzen k sedmi a půl letem vězení za různé podvody odhalené během vyšetřování kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Roger Stone byl dříve shledán vinným ve stejné kauze v několika bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Již dříve mu šéf Bílého domu zmírnil trest, a Stone se tak mohl vyhnout vězení.

Charles Kushner byl odsouzen v roce 2005 na dva roky mimo jiné za daňové úniky a ovlivňování svědků a svůj trest si již odpykal.

Trumpa volil za mrtvou matku, obelstil při tom úřady. Provinilci za podvod hrozí až 19 let za mřížemi

Dohromady Trump v posledních dvou dnech udělil milost nebo snížil tresty 49 lidem, uvádí AP. V úterý získali amnestii například bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.

Zákon o obranném rozpočtu

Trump také vetoval každoroční rozpočtový zákon ministerstva obrany (NDAA), který má v Kongresu širokou podporu demokratů i republikánů. Poprvé za dobu, kdy Trump zastává prezidentský úřad, by tak zákonodárci mohli jeho veto přehlasovat, napsala agentura AP. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová podle agentury Reuters sdělila, že dolní komora se k vetu vysloví v pondělí 28. prosince.

Návrh předpokládá zvýšení platů amerických vojáků o tři procenta. Mimo jiné rovněž počítá s vynaložením prostředků ve výši 740 miliard dolarů (16 bilionů korun) na vojenské programy.

Trump už dlouho před svým vetem uvedl řadu důvodů, proč se proti zákonu hodlá postavit. Požadoval, aby do něj zákonodárci zahrnuli omezení týkající se společností vlastnících sociální sítě, které jsou podle něj proti němu zaujaté. Dále se mu nelíbí potenciální přejmenování vojenských základen, které nesou jména vůdců Konfederace jako Fort Benning a Fort Hood. Bez upřesnění také tvrdí, že zákon bude vyhovovat zejména Číně.

Donald Trump omilostnil exporadce odsouzeného v kauze vměšování Ruska

Ve své zprávě adresované Sněmovně reprezentantů tyto námitky zopakoval a uvedl, že normativní akt „selhává v tom, že nezahrnuje klíčová opatření týkající se národní bezpečnosti, předvídá kroky, které nerespektují americké veterány a americkou vojenskou historii, a také protiřečí snaze jeho administrativy, aby USA, jejich bezpečnost a zahraniční politika byly na prvním místě“. Trump návrh NDAA rovněž nazval „dárkem pro Čínu a Rusko“.

Trumpovo tvrzení, že ze zákona bude mít největší prospěch Čína, odmítl demokratický senátor Jack Reed, přičemž poukázal na to, že šéf Bílého domu svá vysvětlení několikrát změnil. „Prezident Trump očividně návrh nečetl a nerozumí mu. V návrhu je několik opatření obou stran, která jsou vůči Číně přísnější, než kdy byla Trumpova administrativa,“ zdůraznil senátor.

Ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu se pro zákon vyslovil dostatečný počet zákonodárců na to, aby mohlo být Trumpovo veto přehlasováno, poznamenala agentura AP. Současný šéf Bílého domu v minulosti vetoval osm zákonů. Jeho veta se ani v jednom případě nepodařilo zvrátit, protože příznivci návrhů pro ně nedokázali získat potřebné dvě třetiny zákonodárců v obou komorách Kongresu, aby zákon mohl projít i bez Trumpova podpisu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás