Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě bude referendum o soše ‚krvavého‘ Dzeržinského. Má se vrátit před sídlo tajné služby

Socha Felixe Dzeržinského v moskevském parku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Felixe Dzeržinského v moskevském parku. | foto: Flickr

Moskva/Praha Občané Moskvy budou mít od čtvrtka možnost hlasovat v místním referendu o tom, zda vrátit sochu obávaného zakladatele sovětské tajné policie Felixe Dzeržinského na původní místo. Referendum proběhne elektronicky pomocí platformy zvané Aktivní občan, informuje server The Moscow Times. Půjde o první lidové hlasování v hlavním městě od pádu Sovětského svazu.

Pomník kvůli postavě sovětského politika budí značné kontroverze. Felix Edmundovič Dzeržinskij, též bolševiky přezdívaný jako Železný či Krvavý Felix, se od roku 1917 necelou dekádu podílel na budování sovětského režimu, v němž zastával řadu významných funkcí. Dzeržinskij založil a byl velitelem obávané ruské Čeky, faktické předchůdkyně pozdějších tajných služeb GPU, NKVD a posléze KGB. Čeka měla na svědomí krvavé represe a vznik nechvalně proslulých pracovních táborů zvaných Gulag. 

Dzeržinksij, pravá ruka Vladimira Iljiče Lenina, je považován za jednoho ze strůjců masových vražd a represálií během Ruské občanské války, při které zahynulo několik set tisíc lidí. Po jeho smrti v roce 1926 začal tehdejší generální tajemník Komunistické strany Josif Stalin budovat kult Dzeržinského osobnosti a učinil z Železného Felixe národního hrdinu.

Sovětský předák Felix Dzeržinskij.
Bývalého ústředí sovětského Výboru státní bezpečnosti (KGB) na náměstí Lubjanka...

Hlasování vzniklo na popud otevřeného dopisu, jehož jedním z iniciátorů byl kritik prezidenta Vladimira Putina, úspěšný spisovatel a přední postava bývalé extremistické Národně-bolševické partaje Zachar Prilepin. Signatáři tvrdí, že pomník Dzeržinského byl odstraněn nezákonně. Druhou možností při hlasování bude nahrazení sochy památníkem ruského panovníka a vojevůdce Alexandra Něvského.


K odstranění monumentu došlo v roce 1991 po zániku Sovětského svazu, následně byl převezen do moskevského parku, ve kterém se nachází velké množství dalších vysloužilých soch (Fallen Monument Park). Památník by se měl vrátit na své původní místo - před budovu bývalého ústředí Výboru státní bezpečnosti (KGB), tedy hlavní sovětské tajné služvy na náměstí Lubjanka v centru Moskvy, kde nyní sídlí ruská Federální bezpečnostní služba (FSB).

Podle komentátora ruského listu Vedomosti Pavela Aptekara je hlasování zásadní symbolickou událostí. Aptekar uvádí, že rozhodnutí o povolení postupu muselo přijít z vyšších politických kruhů, jelikož jde o první lidové referendum v Moskvě od vzniku Ruské federace. Kreml chce tímto krokem údajně vzbudit dojem, že „ruské demokratické instituce fungují a lídři poslouchají názory opozice a veřejnosti“, píše Aptekar.


Zároveň by však podle analytika návrat Dzeržinského před úřad tajné služby značil logické pokračování přístupu prezidenta Putina k ruským dějinám. „Prezident Vladimir Putin dlouhodobě zdůrazňuje, aby Rusové byli hrdí na svou historii a trvá na vytvoření konzistentní představy minulosti,“ uvádí Aptekar. Taková představa má zahrnovat jak předáky sovětského režimu, tak jeho oběti. Obnovení pomníku velitele Čeky by se potom mohlo stát součástí této snahy o syntézu.

Památník Stalinem opěvovaného „rytíře revoluce“ Dzeržinského má i své hlasité kritiky. Proti resuscitaci sochy se vyjádřila Ruská pravoslavná církev, ta označila krok za „historickou amnestii“. „Jde o symbol represivního systému, který zničil osud milionům nevinných lidí,“ komentoval dílo mluvčí ruského židovského sdružení (FCJR) Baruch Gorin. Obyvatelé hlavního města mohou hlasovat do 5. března, poté se zveřejní výsledky.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...