Pátek 15. března 2024, svátek má Ida
130 let

Lidovky.cz

Vyděsili město stejně jako sovětská invaze. 19letý mladík a 14letá dívka zavraždili jedenáct lidí

Lidé

  5:00
LINCOLN/PRAHA - Takoví normální zabijáci. Jejich případem se inspirovalo několik hollywoodských filmů. Nechávali za sebou mrtvé muže, ženy i děti. Byla to vražedná jízda středem Ameriky, mladá dvojice Charles Starkweather a Caril Fugateová zavraždila 11 lidí.

Caril Fugateová a Charles Starkweather. foto: ČTK/AP

Sérioví vrazi

Server Lidovky.cz vám od ledna každé pondělí ráno přináší seriál příběhy největších sériových vrahů světa. Všechny příběhy najdete na www.lidovky.cz/vrazi.

Sérioví vrazi.

Měl vizáž hollywoodské hvězdy Jamese Deana. Charles Starkweather se ale v roce 1938 narodil jako třetí ze sedmi dětí do chudé rodiny v Lincolnu v Nebrasce. Byli těmi, kteří jsou v USA označování jako „white trash“, tedy něco jako „bílá chátra“.

Matka živila rodinu ze svého platu servírky, otec pracoval jen příležitostně. Zrzavý kluk Charles si nejraději hrál s bratry na kovboje a prožíval bezproblémové dětství. Všechno změnil nástup do školy. Všichni se smáli jeho nohám do „O“, považovali ho za hloupého a pomalého.

Starkweather si hrál na Jamese Deana.

Charles začal školu nesnášet, ale později se už šikanovat nenechal. Začal se s posměváčky rvát, měl kvůli tomu problémy. Později začal napadat všechny, kdo se na něj byť jen křivě podívali. „Pokud vás měl rád, byl na vás moc milý a udělal by pro vás cokoliv. Byla s ním zábava, ze všeho si dělal legraci,“ vzpomínal jeho spolužák ze střední školy Bob von Busch. „Ale měl i druhou stranu. Uměl být zlý a krutý. Pokud na ulici uviděl mladíka většího a lépe oblečeného, tak ho zmlátil.“

Caril Fugateová (vlevo).

V roce 1955 se objevil film Jamese Deana Rebel bez příčiny o problematické mládeži a Starkweather se do role hlavního hrdiny doslova vžil. Školu nedokončil a začal se živit jako skladník. Tehdy se 18letý mladík seznámil s 13letou Caril Ann Fugateovou. I ona byla známá ve škole jako problematické dítě. Když ji jednou uklidňovala učitelka výtvarné výchovy, řekla jí, že je „stará rašple a že ji jednou zabije“.

Osmnáctiletý chodil s třináctiletou

Z Charlieho a Caril se stala nerozlučná dvojice, i přes věkový rozdíl pěti let. Pro Starkweathera to byla první dívka, která o něj měla vážný zájem. Fugatové imponoval rebelský postoj jejího přítele.

Starkweather nebyl dobrý zaměstnanec. Brzy ho ze skladu vyhodili a on vzal práci popeláře. Jak objížděl s kukavozem město a viděl domy bohatších lidí, rostla v něm nenávist k těm, kterým se dařilo lépe.

30. listopadu 1957 zajel k čerpací stanici na okraji Lincolnu, poblíž domu Fugateových. Své milé chtěl koupit nějaký dárek k Vánocům, ale neměl peníze. Po obsluhujícím Robertu Colvertovi chtěl, aby mohl koupit plyšáka na splátky. Ten to ale odmítl a Starkweather se rozčílil.

Robert Colvert.

Během noci se k pumpě dvakrát vrátil a koupil si drobnosti. Nad ránem prvního prosince se tam dostavil znovu. Tentokrát s šátkem přes tvář a brokovnicí v rukách. 21letého Colverta donutil vydat z kasy 100 dolarů a pak musel s únoscem nasednout do auta. „Toho mladíka odvezl na opuštěnou cestu, kde ho brokovnicí střelil do hlavy a zabil ho,“ řekl v dokumentu Born to Kill? bývalý místní novinář Del Harding. Podle policie došlo zřejmě k potyčce o zbraň.

Starkweather vražednou zbraň hodil do řeky a automobil k nepoznání předělal. Policie neměla žádné stopy. „Spousta lidí šla na detektor lži, ale Charlie nebyl nikdy ani vyslýchán,“ popsal Harding, který o případu od začátku psal.

Zavraždil i dvouapůlleté dítě

Dennis Karnoff chodil na stejnou školu jako Fugateová, znal i Starkweathera a byl synem místního šerifa. „27. ledna 1958 jsem měl po basketbalovém tréninku a máma mě přijela vyzvednout do školy. Hned mi řekla, že došlo k třem vraždám a že je má zřejmě na svědomí Charlie Starkweather.“

Rodiče Caril Fugateové.

O šest dní dříve, 21. ledna, nakráčel do domu Fugateových, kde žila Caril s matkou, nevlastním otcem a nevlastní dvouapůlletou sestrou Betty Jean. Starkweather se s rodiči své dívky, která v té době v domě zřejmě nebyla, pohádal a brokovnicí pak střelil otce do hlavy. To samé pak udělal i matce. Malou Betty Jean bodl nožem do krku a pak ji umlátil pažbou pušky.

Nevlastní sestra Fugateové.

Když přišla do domu Caril, začal hned svému příteli pomáhat s úklidem těl, které poschovávali po domě a na zahradě. Mrtvoly objevila - právě až 27. ledna - její babička. V domě mezitím žil vrah se svojí přítelkyní. Ta podle svých slov u vraždění nebyla, Starkweather ale později vypověděl, že i ona byla do činu zapojena, mlátila prý svoji malou sestru.

Když po šesti dnech babička trvala na tom, že dům navštíví, skočili mladí milenci do auta a zmizeli z města. Obyvatelé jinak klidného Lincolnu byli po nálezu tří těl šokováni.

Detektivové u domu Fugateových.

Starkweather s Fugateovou odjeli na farmu u města Bennet, kde žil rodinný přítel - 70letý August Meyer. I jeho střelil mladý vrah brokovnicí do hlavy. Před policisty pak tvrdil, že se Meyer objevil mezi dveřmi se zbraní v ruce, proto ho prý zabil. Jenže podle policie byl zavražděn zezadu...

Pár tělo odtáhl do kůlny. Dům prohledali a vyloupili. Zabili i Meyerova psa. Protože jim auto zapadlo v bahně, opouštěli farmu pěšky. Na silnici stopovali a zastavila jim mladá dvojice - 17letý Robert Jensen a 16letá Carol Kingová.

Unesení teenageři

Starkweather s namířenou zbraní dvojici unesl. Poté je zavezl do bývalého krytu - útočiště před tornády...

Reportér Harding byl 28. ledna na Meyerově farmě, když policisté dostali hlášení, aby jeli do bývalého krytu. Novinář se vydal s nimi. „Otevřeli dveře krytu a já tam spatřil ty děti. Bylo to děsivé, ten pohled mě pronásleduje do dnešního dne.“ Jensen byl šestkrát střelen do hlavy. Kingová byla obnažená, střelená do hlavy a pobodaná v oblasti pohlavních orgánů. Starkweather později tvrdil, že on zabil jen Jensena, dívku podle něj zavraždila Fugateová.

Zavražděný pár.

Dvojice se vydala překvapivě zpět do Lincolnu. Jejich vražedné šílenství se mělo brzy dostat na první stránky celostátních novin. „Už nevím, kolik bylo hodin, ale byl jsem ve škole. Najednou nám oznámili zvláštní věc. Měli jsme jít všichni domů,“ líčil soused Fugateových Bob Hall. „Když jsme vyšli ze školy, všude byla auta. Spousty aut, v kterých rodiče odváželi děti pryč. Netušili jsme, co se stalo. Většina z nás i myslela, že to souvisí s Rusy, že přichází sovětská invaze.“

Jenže Sovětský svaz v tom byl nevinně. Město se bálo něčeho jiného - dvou teenagerů. 25. ledna 1958 okolo 8.30 ráno vstoupili Starkweather s Fugateovou do domu v bohaté čtvrti Lincolnu. Dům patřil průmyslníkovi C. Lauer Wardovi. Vraždící pár v domě našel jeho manželku Calru a služebnou Lillian Fenclovou. Večer se domů vrátil i Ward.

Druhý den Warda marně očekávali v práci. Proto se ho vydali hledat domů. Našli ho hned za vstupními dveřmi, střeleného do zad a do spánku. Ubodaná manželka s několika ranami na těle ležela v ložnici. Služebná, taktéž s četnými bodnými ranami, byla přivázaná k posteli.

Odnášení obětí z domu Wardových.

Brutální vraždy přivedly Lincoln do stavu nejvyšší pohotovosti. Rodiče se báli o své děti, mnoho policejních aut křižovalo městem. Po ulicích chodili detektivové v „baloňácích“ s brokovnicemi v rukou a uniformovaní příslušníci se samopaly. Celý stát byl v pohotovosti, probíhal velký hon na dvojici vrahů, o které si všichni ještě den předtím mysleli, že se v Lincolnu už nikdy neukáže. Policisté se báli, že zavražděných mohou najít po Lincolnu mnohem víc.

Národní garda v ulicích

Probíhalo hledání dům od domu, na ulicích byly zátarasy, policisté jezdili i na koních. Guvernér povolal Národní gardu. Jenže Starkweather a Fugateová vyrazili autem Wardových na západ - do státu Washington. Odtamtud zamířili do Wyomingu. Ve městě Douglas zjistili, že jejich drahý vůz se značkou z Nebrasky budí pozornost. Potřebovali nové auto.

Starkweather s policistou.
Zavražděný Robert Jensen.

Na kraji Douglasu objevil Starkweather u krajnice auto, které se mu líbilo. Jenže uvnitř spal obchodní cestující Merle Collison. Střelili ho devětkrát. Vrahům se pak nedařilo z místa odjet kvůli problémům s brzdou. S nabídkou pomoci k nim přišel jeden motorista. Starkweather na něj namířil pušku a řekl, že ho zastřelí, pokud mu nepomůže uvolnit brzdu.

Strhla se rvačka o zbraň. V tu chvíli na místo přijel i zástupce šerifa. Fugateová k němu přiběhla a začala říkat, že „jí Starkweather drží jako rukojmí a že ji chce zabít.“ Ten mezitím skočil do auta Wardových a začal ujíždět. Policisté ho pronásledovali, vrah se řítil rychlostí 160 kilometrů v hodině. Policisté začali střílet a když kus rozbitého skla zasáhl Starkweathera do ucha a on začal krvácet, hned zastavil a vzdal se.

Starkweather po zatčení, na košili je krev ze zraněného ucha.

Během osmi dní zavraždila dvojice 10 lidí, celkem měli na svědomí 11 životů. Starkweather nejprve tvrdil, že zabíjel v sebeobraně a Fugateová nic nespáchala. Pak však začal výpověd měnit, přiznával se a vysvětloval zapojení přítelkyně. Tuto verzi potvrdil i test na detektoru lži.

Poprava na elektrickém křesle

Starkweather zemřel na elektrickém křesle ve 20 letech.

Starkweather byl nakonec odsouzen pouze za vraždu Roberta Jensena, kterého policie našla v krytu, k trestu smrti. Ten byl vykonán velmi rychle. Charles Starkweather zemřel ve svých 20 letech - čtyři minuty po půlnoci 25. června 1959 na elektrickém křesle. Je pohřben na hřbitově Wyuka v Lincolnu, kde leží i těla jeho pěti obětí.

Patnáctiletá Fugateová dostala doživotí, během celého procesu neukázala žádnou lítost. Na svobodu se dostala ve svých 32 letech v roce 1976, kdy byla podmínečně propuštěna. Změnila si jméno, přestěhovala se do Michiganu, kde pracovala v nemocnici jako uklízečka. V jediném rozhovoru, který poskytla, trvala na své nevině. V roce 2007 se vdala za Fredericka Claira. 5. srpna 2013 v Ohiu zemřel její manžel při autonehodě, ona byla vážně zraněna.

Caril Fugateová při cestě k soudu.

Případem Starkweather - Fugateová se volně inspirovala řada hollywoodských a dalších filmů, mimo jiné The Sadist (Sadista, 1963), Badlands s Martinem Sheenem a Sissy Spacekovou (Zapadákov, 1973), Kalifornia s Bradem Pittem, Juliette Lewisovou a Davidem Duchovnym (Kalifornie, 1993), Natural Born Killers Olivera Stonea s Woodym Harrelsonem a Juliette Lewisovou (Takoví normální zabijáci, 1994).

Další případy

Kathryn Brightová, pátá obět BTK.
Caroline Clarkeová snila o cestě do Austrálie už od 10 let.