10. března 2015 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidovci chtějí revizi elektronických pokladen, problémy s nimi má i ČSSD

Koaliční jednání. V popředí zprava: Andrej Babiš (ANO), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Marian Jurečka (KDU-ČSL). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koaliční jednání. V popředí zprava: Andrej Babiš (ANO), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Marian Jurečka (KDU-ČSL). | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vládní lidovci požadují před rozhodováním o chystaném zákonu o elektronické evidenci tržeb studii, která by přesně hodnotila dopady normy. Šéf rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava (ČSSD) v reakci uvedl, že by KDU-ČSL měla respektovat koaliční smlouvu. Řekl ale také, že ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) přípravu systému podcenilo.

„Já obavy o spuštění elektronické evidence tržeb sdílím. Z těchto důvodů, že se podcenila legislativa, podcenila se příprava na spuštění tohoto systému,“ poznamenal na tiskové konferenci ve Sněmovně Votava. Není podle něj připravena ani legislativa, ani technické provedení. 

Podotkl také, že už zaregistroval vyjádření Babiše o tom, že by se zavedení systému, který je jednou z vlajkových lodí koalice, mohlo odložit na duben nebo dokonce červenec příštího roku. Původně měl začít fungovat od ledna 2016.

Diskuzi o systému v úterý zahájili lidovci, kteří chtějí vědět, jak se plánované změny odrazí v jednotlivých odvětvích a jaké by měly být případné kompenzace pro podnikatele. Podle Mariana Jurečky ale KDU-ČSL návrh zákona nechce blokovat.

Přístup „prostě“ už nefunguje

„Nemůžeme tady přistupovat k tomu v nějakém principu: Prostě to uděláme a ono to nějak dopadne. Chceme kvalitní dopadovou studii,“ uvedl Jurečka. Strana chce znát, jaké dopady by zákon měl na jednotlivá odvětví a na podnikatele podle jejich obratu.

Podle toho by se pak měla nová pravidla zavést, a to s případnými daňovými kompenzacemi, míní Jurečka. Dodal, že lidovci nechtějí normu blokovat a „být za potížistu“, je prý potřeba nastolit pořádek a spravedlnost. „On podepsal koaliční smlouvu, tak samozřejmě by to měl také respektovat,“ reagoval na slova Jurečky Votava.

600 000 živnostníků

Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 000 obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely. Od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti. Od července by měly tržby hlásit i fyzické osoby, které provozují restauraci, hotel nebo prodejnu.

Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně DPH. Autoři návrhu věří, že by se prostředí „narovnalo“. Poctiví podnikatelé z různých oborů totiž podle nich nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně. 

Babiš očekává, že by se na daních mohlo vybrat o 12 miliard korun víc. Zvažuje také snížení DPH restauracím na 15 procent. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale uvedl, že jeho strana takový návrh nepodpoří, dokud nebude znát podobu státního rozpočtu na příští rok. Instituce mohly podávat k předloze připomínky. Ty se nyní budou vypořádávat.

Lidovky.cz, ČTK