Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Média

Zuckerberg: Facebook a Instagram budou blokovat Trumpovy účty minimálně do doby, než dojde k předání moci

ilustrační snímek foto: Reuters

Aktualizováno
Washington - Sociální sítě Facebook a Instagram budou blokovat profily končícího prezidenta Donalda Trumpa minimálně do doby, než proběhne předání moci Bidenově administrativě. Mark Zuckerberg, spoluzakladatel Facebooku a zároveň jeho výkonný ředitel, to uvedl na svém profilu ve čtvrtek. „Trumpovo rozhodnutí použít platformu k omlouvání činů jeho příznivců, nikoli k jejich odsouzení, oprávněně znepokojilo lidi v USA i na celém světě,“ napsal.
  3:36aktualizováno  17:32

Taktéž sociální síť Twitter ve středu poprvé dočasně zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách. Video s Trumpovým středečním vystoupením smazal rovněž server Youtube i společnost Facebook.

Sociální síť znepřístupnila tři Trumpovy příspěvky, které podle ní porušovaly její pravidla užívání. Po takové penalizaci nastupuje automatická 12hodinová blokace, která bude trvalá, pokud Trump svoje vyjádření sám neodstraní, uvedl bezpečnostní účet Twitteru.

Twitter odstranil některé z posledních příspěvků Donalda Trumpa. Uvedl v nich například, že vítězství ve volbách je „brutálně odcizeno vlastencům s nimiž je dlouhodobě nespravedlivě zacházeno“.

Kongres ve středu zahájil společné jednání obou komor, při němž měly být formálně sečteny hlasy volitelů z jednotlivých států a vyhlášen vítěz voleb, kterým je demokrat Joe Biden. 

Trump však svou prohru již asi dva měsíce odmítá uznat a odvolává se přitom na údajné volební podvody, pro něž však nedokázal předložit soudům přesvědčivé důkazy. Jeho výroky odmítl i jemu blízký někdejší ministr spravedlnosti a řada federálních úřadů.

Po vniknutí demonstrantů do Kongresu řada lidí na prezidenta naléhala, aby vyzval svoje podporovatele k odchodu. To sice Trump učinil, nicméně nadále trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech a násilným protestujícím vyjádřil ve videu na sociálních sítích podporu a sympatie. Platformy následně jeho vzkaz smazaly, Twitter to odůvodnil tím, že příspěvky podněcují násilnosti.

obsazení kapitolu

Příznivci Donalda Trumpa potulující se po americkém Kapitolu.
Národní garda a členové policie vytlačili okolo šesté hodiny amerického času...

Trump v posledních měsících stále více kritizuje velké internetové společnosti, protože podle něj cenzurují konzervativní hlasy. Usiluje proto mimo jiné o zrušení jejich právní ochrany, díky níž mohou fungovat v jejich současné podobě.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...