6. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Domeček, milionové výdělky i dluhy. Senátoři odhalili své majetky

Jaroslav Kubera s tričkem, které hlásá „Za všechno můžu já“ před radnicí v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Kubera s tričkem, které hlásá „Za všechno můžu já“ před radnicí v... | foto: MAFRA - Iveta Lhotská

PRAHA „Domečkem“ za 350 tisíc korun se v majetkovém přiznání pochlubil senátor Jozef Regec. To starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar si výrobou elektřiny přilepšil loni o 46 tisíc korun. Čím vším se senátoři pochlubili ve svých majetkových přiznáních?

Jaroslav Kubera na jednání senátu o žalobě na prezidenta Klause za velezradu.

Senátor Jaroslav Kubera, kterému běží už druhé volební období v horní komoře Parlamentu, si coby primátor města Teplice přišel na odměnu 912 302 korun. Podobnou sumu přitom získal i v předchozích letech. Za rok 2013 inkasoval bezmála 800 tisíc, o rok dříve tomu bylo podobně.

Komunistický funkcionář a bývalý ředitel JZD Slušovice František Čuba.

To majetkové poměry Františka Čuby jsou o poznání jiné. Tato virtuální legenda, jak jej v rozhovoru pro server Lidovky.cz nazvala Alena Gajdůšková (více zde), před senátními volbami avizovala, že v případě výhry opustí křeslo radního Zlínského kraje pro zemědělství. Čuba tak ale neučinil a právě příjem radního byl jediný, který do svého majetkového přiznání uvedl – 22 402 korun čistého. Zároveň Čuba působí hned v několika společnostech.

Profesorka Eva Syková se nedávno stala 1. místopředsedkyní vládní Rady pro...

Vědkyně a senátorka za obvod Praha 4 Eva Syková už čtrnáct let stojí v čele Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Tam si za loňský rok podle majetkového přiznání vydělala přesně 1 843 596 korun. Na téměř půl milionu korun si přišla jako vyučující na lékařské fakultě. Odměnu zhruba 57 tisíc získala i od Úřadu vlády, kde působí v Radě pro výzkum, vývoj a inovace.

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý.

Do senátu za Trutnov usedl v říjnu 2014 podnikatel Jiří Hlavatý, který majetkové přiznání podal právě od tohoto měsíce. Do konce loňského roku coby ředitel společnosti Juta obdržel mzdu téměř 570 tisíc korun. Hlavatý zároveň pobírá starobní důchod, od října do prosince loňského roku mu přišlo 107 tisíc. Výrazně si ale vydělal na dividendách: na těch inkasoval bezmála deset a půl milionu korun a drží také cenné papíry v hodnotě 8,2 milionu korun.

Domeček, dluhy i krteček

Senátor Jozef Regec.

Senátor a bývalý cyklista Jozef Regec do kolonky „Podnikání“ vepsal „poradenství v oblasti sportu“, které vykonává pro Kancelář prezidenta republiky. Kolik za toto podnikání inkasoval a zdali vůbec něco, dokument ale neprozrazuje. Regec dále také přiznal, že vlastní „domeček“ v hodnotě 350 tisíc korun a osobní automobil za 850 tisíc. V hodnotě přes 300 tisíc má také půjčku u Českomoravské stavební spořitelny.

Patrik Kunčar.

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar nahradil v horní komoře Parlamentu Tomia Okamuru. V majetkovém přiznání uvedl, že jako fyzická osoba podniká ve výrobě elektrické energie. Tím si za loňský rok vydělal přibližně 46 tisíc korun, jako starosta Uherského Brodu si přilepšil ještě o 453 125 korun. 

Herec a senátor za České Budějovice Jiří Šesták zase jako předmět svého...

Herec a senátor za České Budějovice Jiří Šesták zase jako předmět svého podnikání uvedl „uměleckou činnost – herectví (divadlo)“. Coby ředitel Jihočeského divadla si vydělal 375 tisíc korun. Působí také jako radní a zastupitel, tam jeho příjem činil zhruba 71 tisíc korun. Šesták má ještě úvěr u Českomoravské stavební spořitelny a půjčky od fyzických osob v celkové hodnotě 950 tisíc korun.

Příběh myšky a malého krtečka

  • Senátor za Českolipsko Jiří Vosecký má sice pozastaven živnostenský list na provozování včelařství, angažuje se ale v několika projektech a sdružení. 
  • V obci Okrouhlá, kde dlouhá léta působil jako starosta, nyní figuruje jako „hlavní koordinátor projektu Příběh myšky a malého krtečka“, uvedl do majetkového přiznání.

Rektorem Karlovy univerzity byl znovuzvolen současný šéf školy Václav Hampl.

Někteří senátoři a senátorky si přivydělávají také pronájmem nemovitostí, například bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Společně s manželkou pronajímá na Praze 6 byt, což mu za loňský rok vyneslo 61 300 korun. Z Karlovy univerzity inkasoval mzdu 403 tisíc korun a s manželkou vlastní rodinný dům s pozemkem v hodnotě 21,5 milionu korun.

Více než 2,6 milionu korun utržil z pronájmů nemovitostí litoměřický senátor...

Více než 2,6 milionu korun utržil z pronájmů nemovitostí litoměřický senátor Hassan Mezian, a to konkrétně 2 615 726 korun. V majetkovém přiznání uvedl i svůj důchod – za rok 2014 mu Česká správa sociálního zabezpečení vyplatila téměř 140 tisíc korun.

Dluhy

  • Jan Horník – hypoteční úvěr 1 412 524 korun; půjčka 2,5 milionu od fyzické osoby
  • Jiří Oberfalzer - stavební úvěr 1 537 366 korun, stavební úvěr 119 tisíc korun, překlenovací úvěr 218 250
  • Dagmar Terelmešová - úvěr 3 579 000, Fond rozvoje bydlení Dobřany 300 tisíc
  • Jiří Dienstbier - hypoteční úvěr s kontokorentem - 4,65 milionu, hypotéční úvěr na koupi bytu - výše jistiny ke konci roku 2,215 milionu.

hmHana Mazancová

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz