Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drobní dárci kandidátů mají nárok na soukromí, míní Bureš z TI

Radim Bureš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Bureš | foto: Transparency International

PRAHA S překvapivě tolerantním postojem k financování kampaní kandidátů na prezidenta přišel Radim Bureš z Transparency International. Není podle něj nutné, aby lidé znali bližší údaje o drobných dárcích. Za daleko zásadnější považuje to, že se neřeší vzniklé pochybnosti o původu těch skutečně významných finančních příspěvků.

Lidovky.cz  Považujete transparentní účty kandidátů za skutečně transparentní, když je u darů mnohdy uvedeno pouze jméno dárce, ale nelze ho blíže identifikovat?
Tyto účty jsou krokem kupředu. Avšak neřeší celý problém financování. Část problému jste zmínila a druhá část problému - ještě větší - spočívá v tom, že se vůbec nic neděje, když na účtu významné částky chybí. 

Lidovky.cz  Které částky máte na mysli?
Zaznělo poměrně jasně, že pravděpodobné náklady pana Miloše Zemana na kampaň zdaleka neodpovídají tomu, co vykazuje. Ale co se děje? Nic, neřeší se to.

Lidovky.cz  Stejně jako se neřeší nejasný původ finančních darů na účtech...
Ano, ale co se týče dohledávání informací o dárcích, to je trošku sporné. Nevím, zda je naprosto nutné, aby byli dohledatelní úplně všichni.

Lidovky.cz  Jak to myslíte?
Když to srovnáme s politickými stranami: po volbách získávají státní příspěvek a tudíž je možné argumentovat, že není potřeba, aby se tolik spoléhaly na podporu firem či jednotlivců. Pokud tam však taková podpora je, tak je třeba chtít o těchto dárcích informace. Ale prezidentská kampaň nemá žádný státní příspěvek. To se prostě někdo rozhodne, že bude kandidovat, a pak je závislý na dárcích. Avšak to už má jiný charakter.

Lidovky.cz  Jejich dárce podle vás tedy není nutné znát?
Můj osobní názor je, že není nezbytně nutné totální rozkrytí těch menších dárců. Já mám třeba zkušenost z Lotyšska, kde se detailní evidence vede u každého. Pošlete dvě stě korun a musíte na to mít darovací smlouvu. A když jsme o tom diskutovali, shodli jsme se na tom, že riziko těch malých darů je poměrně nízké, a proto soukromí těchto dárců není důvod nutně rozkrývat.

Lidovky.cz  A za malý dar považujete co?
Řekněme částka do pěti tisíc. Ale pak samozřejmě pokud někdo pošle částku 4900 korun dvěstěkrát ze svého účtu, tak z toho něco plyne...

Lidovky.cz  Bavme se tedy o těch vyšších částkách. Co když u nich není jasné, kdo je kandidátovi zaslal?
Je pravda, že zákon říká, že dárce má být identifikovaný - jménem, adresou a datem narození. Ze zákona však nevyplývá, že tyto údaje musí být přímo součástí volebního účtu. Oni tudíž tyto údaje mohou mít, ale na účtu se může objevit jen jméno a částka.

Lidovky.cz  Jak pak ale může probíhat veřejná kontrola financování kampaní?
Jediná možnost je přímo oslovit kandidáta a chtít po něm bližší informace. Ale chápu, že to je problém. Tady se počítá s veřejnou kontrolou, ale když vy na něco narazíte, tak aby se zjistilo, co z toho plyne, je třeba celá řada kroků, ke kterým třeba ani veřejnost nemá přístup. Celé je to výsledkem toho, že příprava zákona probíhala ve spěchu. Dovedu si představit, že by tu fungoval orgán, který by financování kampaní kontroloval průběžně. Na toto téma by se před příští přímou volbou měla ještě vést diskuze.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.