10. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad nechce mediální manipulace, dal se na Facebook a YouTube. Vsadil i na ženu kancléře z Barrandova

Autorka reportáží z Pražského hradu, moderátorka TV Barrandov Alexandra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autorka reportáží z Pražského hradu, moderátorka TV Barrandov Alexandra... | foto: YouTube - Pražský hradReprofoto

PRAHA Kancelář prezidenta republiky chce co nejvíce eliminovat možnost údajného zkreslování informací ze strany médií. Před několika týdny si tak založila oficiální profily na sociálních sítích. Činnost Hradu se příznivcům pokouší přibližovat i pomocí videí. Vytváří je moderátorka televize Barrandov a kancléřova žena Alex Mynářová.

Účty na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube spustil Pražský hrad na počátku září. Od té doby na nich publikoval desítky příspěvků, které přibližují například dění na něm ale také činnost Hradní stráže či samotného prezidenta Miloše Zemana.

„Postupně rozšiřujeme informační nabídku pro širokou veřejnost. Přímou formu komunikace s občany, kdy jsou vyloučeny mediální manipulace a dezinformace, považujeme za mimořádně důležitou,“ odůvodnil serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, proč Hrad k založení profilů na sociálních sítích přistoupil. Oproti většině státních institucí se přitom k takovému kroku řadu let neměl.Své příznivce Kancelář prezidenta republiky informuje také prostřednictvím videí. Využívá k tomu služeb Alexandry Mynářové, moderátorky TV Barrandov, v jejímž pořadu Miloš Zeman pravidelně vystupuje. Manželka kancléře prezidenta Vratislava Mynáře byla pro Hrad jedinou volbou. Žádná jiná persona nepřipadala v úvahu. „Oslovili jsme televizní profesionálku,“ vysvětlil Jiří Ovčáček.

Úkolem někdejší moderátorky České televize, jež za natáčení údajně nepobírá žádný honorář, je vytváření krátkých reportáží, které informují o aktivitách jednotlivých složek pražské dominanty. Mynářová se podílí nejen na zpracování témat, ale rovněž na jejich výběru. „Jsme moc rádi, že nám vyšla vstříc,“ dodal Ovčáček. Reportáže vycházejí na youtubovém kanále každý týden.

Mynářová krátce moderovala diskuzní pořad Týden s prezidentem, než ji v této pozici vystřídal majitel televize Jaromír Soukup. Po boku Miloše Zemana se objevila i ve volebním štábu po jeho lednovém znovuzvolení hlavou státu. Aktuálně na Barrandově moderuje pořad Vlivní.

LEDEN: Prezident Miloš Zeman v lednu obhájil post hlavy státu. Ve druhém kole...

Alexandra Mynářová ve volebním štábu prezidenta Miloše Zemana. Na fotce první zleva od současné hlavy státu.

rsaRobert Sattler