Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manažeři podepřeli Rathovu verzi: Žádná korupce. A ani koruna navíc

Bývalý ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. | foto: MAFRA: Františk Vlček

Manažeři, kteří podle obžaloby upláceli Davida Ratha a spol., v úterý představili vlastní verzi korupční aféry ve Středočeském kraji. Neuplácelo se, tvrdí podle očekávání unisono.

Devátý den procesu s exposlancem Davidem Rathem byl nečekaně poučný: chvílemi připomínal přednášku ze sémantiky, chvílemi seminář o "dodavatelsko-odběratelských vztazích v českém zdravotnictví". 

"V obžalobě spatřuji řadu spekulativních, ničím nedoložených tvrzení," prohlásil nejprve někdejší šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jenž podle obžaloby předal bývalé šéfce kladenské nemocnice a Rathově pravé ruce Kateřině Pancové čtrnáctimilionový úplatek. Usvědčit jej mají monitorované telefonáty a výpověď stavařky Ivany Salačové, která už v minulých dnech před soudem popsala celý korupční mechanismus.

"Nepravdivá, tendenční," ohodnotil v úterý její výpověď Drážďanský a naznačil i možný důvod. "Mám pocit, že vypovídá tak, aby se zavděčila policejním orgánům." Drážďanský tvrdil, že žádné peníze od Salačové nepřijal (měla se dle obžaloby skládat na 14 milionový úplatek). A žádné peníze nikomu neposkytl (měli je společně předat Pancové). Samotná Salačová při jeho slovech jen upřeně zírala na lavici před sebou.

Nejednoznačné křoví...

Manažer Tomáš Mladý, Dražďanského kolega v obžalobě i ve firmě, v podstatě jeho slova jen zopakoval: Nikdo nic nemanipuloval, nikdo neuplácel, nikdo nic nepředražil. Obžaloba je zkrátka podle něj zmatečná. 

To, co Mladý soudu sdělil ve několika málo větách, rozvedl další z obžalovaných Martin Jireš ve více než dvouhodinovém monologu. Hned na začátku svého proslovu předal Jireš, jinak bývalý manažer zdravotnické firmy Puro-klima, soudci své písemné vyjádření, které téměř zaplnilo jeden šanon. A pak spustil. Snažil se cupovat klíčové věty obžaloby. Obšírně popisoval ony "odběratelsko-dodavatelské vztahy" ve zdravotnictví. 

Zamýšlel se nad významem slov. Zvýhodňování. Manipulování. Křoví. "Je to velmi nejednoznačný pojem," řekl například k termínu, který se běžně používá mezi znalci veřejných zakázek. Podle obžaloby mělo křoví - tedy firmy, které jsou v tendrech jen do počtu - pomoci Jirešově firmě vyhrát ve středočeských nemocnicích dva tendry: zakázku na vybavení pavilonu v Příbrami a v Kladně. Jireš za to - opět podle obžaloby - měl předat úplatek šest milionů korun.  

... a známý údržbář z nemocnice

Jireš je přesvědčen, že policistům se nepodařilo žádné předání peněz zadokumentovat. "Druhá schůzka je zadokumentována detailně, ale v protokolu je uvedeno, že aktérům schůzky bylo vidět celou dobu na ruce a nic si nepředali," řekl mimo jiné. Podle vyšetřovatelů se předávka odehrála později v podzemních garážích, navíc o ní vyprávěl - podle odposlechů - příjemce Petr Kott své partnerce Pancové. Jireš se pokoušel zpochybnit i další důkaz. V domě Kotta a Pancové našli policejní technici dvě obálky, na nichž identifikovali Jirešovy otisky prstů. "Obálky obsahovaly úplně jinou částku, než je v obžalobě," prohlásil s vážnou tváří Jireš.

Jakmile svůj dlouhý monolog ukončil, musel čelit palbě otázek soudce Roberta Pacovského a státního zástupce Petra Jiráta. Oba chtěli vědět, proč jednal právě s Kottem, jenž měl v nemocnici oficiálně na starosti kontakt se zdravotními pojišťovnami. 

"Protože ho znám," odpovídal Jireš. 

"Proč jste nejednal s představenstvem?" vyslýchal Jireše žalobce Jirát. Když mu manažer znovu opakoval, že se s Kottem znal z dřívějších projektů, Jirát zasměčoval: "Kdybyste se znal s údržbářem nemocnice, tak to bude řešit s ním?"

On-line reportáž z devátého dne procesu s Davidem Rathem čtěte ZDE.


Proces s Davidem Rathem bude pokračovat opět ve středu. Ke slovu se dostanou další obžalovaní.


Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...