130 let
Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007.

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

Německá i rakouská média informují o úmrtí českého miliardáře Kellnera, všímají si i negativních komentářů

Česko
  •   13:56
Berlín/Vídeň - O víkendové tragické smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v pondělí hojně informují i německá a rakouská média. Německá připomínají mj. podíl skupiny PPF v německé energetické firmě Leag. Agentura DPA si všímá i negativních komentářů na českých sociálních sítích ohledně toho, že Kellner byl na Aljašce v době epidemických uzávěr.

Rakouská agentura APA se ve svém pondělním profilu podnikatele vrací mimo jiné ke skutečnosti, že Kellner zbohatl v době kuponové privatizace, kterou nynější prezident Miloš Zeman v minulosti označil za loupež století.

Německá agentura DPA mimo jiné píše, že v Německu byl Kellner známý svou investicí do lužického hnědouhelného revíru prostřednictvím 50procentního podílu jeho PPF v těžařské firmě Leag. DPA vypočítává také další Kellnerovy aktivity včetně podílů ve skupině Home Credit, „která je aktivní především v Rusku a Číně“, v mediální společnosti CME nebo v internetovém obchodním domě Mall.cz.

Zeman ocenil Kellnerovy podnikatelské úspěchy, Babiš kondoloval rodině. Poslankyně Pirátů se nevhodně vyjádřila

Multimiliardář měl vytvořenu dobrou síť kontaktů. „Doprovázel například českého prezidenta Miloše Zemana v roce 2014 na jeho cestě do Číny,“ píše DPA a informuje také o vyjádření mluvčího Hradu, že prezident si Kellnera velmi vážil a jeho smrti hluboce lituje.

Na sociálních sítích se však objevily i negativní komentáře. „Co dělal Kellner na Aljašce, zatímco jiní kvůli koronavirovým lockdownům téměř nemohou opustit dům,“ cituje DPA nejmenovaného přispěvatele. Tisková agentura, od níž zprávu o Kellnerově úmrtí přejala řada německojazyčných médií, se vrací také k samotným okolnostem tragédie, která se stala při provozování sportovní aktivity zvané heliskiing. Ta je pokládána nejen za drahou, ale také riskantní a po protestech ochránců životního prostředí byla v rozsáhlých částech evropských Alp kvůli obtěžování hlukem zakázána, píše DPA.

Agentura se zmiňuje i o Kellnerově osobním poselství v poslední výroční zprávě PPF, kdy podnikatel napsal, že pandemie covidu-19 mnohé relativizuje a že nyní lidé více přemýšlejí o tom, co je v životě opravdu důležité. Se svou ženou založil Kellner mimo jiné nadaci, která pomáhá sociálně znevýhodněným žákům a studentům, zaznamenala DPA.

Co možná nevíte o Kellnerovi: zahrál si ve filmu, pomáhal Cimrmanům a nerad se dělil o firmy

O Kellnerově úmrtí informují převážně na základě agenturního zpravodajství přední německá média jako deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, magazín Der Spiegel, bulvární Bild nebo zpravodajská televize n-tv.

Rakouská APA píše, že Kellner byl „nejbohatší a trochu tajemný Čech“. „Všichni Češi ho znali, jen málokdo ho ale viděl: Miliardáře Petra Kellnera, který zemřel při zřícení vrtulníku na Aljašce ve věku 56 let a který byl považován za nejbohatšího a nejvlivnějšího Čecha,“ píše APA. „Kellner zbohatl díky spornému projektu takzvané kuponové privatizace na počátku 90. let, kdy stát prakticky zdarma rozděloval akcie svých podniků. 

Jediný přeživší aljašské tragédie? David Horváth, mistr ČR ve snowboardingu a Kellnerův fotograf

Tehdejší ministr financí a pozdější šéf vlády a prezident Václav Klaus tento nápad prezentoval, zatímco někdejší šéf sociální demokracie a nynější prezident Miloš Zeman ji kritizoval jako ‚loupež století‘“, napsala APA. „Rozdělování akcií se mohlo odehrát jak přímo, tak prostřednictvím fondů, které mohly v tomto procesu zastupovat prosté občany. A právě to činil Kellner a jeho fond PPF,“ píše APA.

Z rakouských médií informují o Kellnerově úmrtí například deníky Kurier, Kronen Zeitung, Heute, server oe24.at i veřejnoprávní ORF.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás