130 let
Ptačí chřipka (ilustrační snímek)

Ptačí chřipka (ilustrační snímek) | foto: ČTK

V Česku se objevilo osmé ohnisko ptačí chřipky. Veterináři vyhlásili desetikilometrové ochranné pásmo

Česko
  •   13:41
Praha - V malochovu drůbeže v obci Hněvnice bylo potvrzeno druhé ohnisko ptačí chřipky v Plzeňském kraji. Jde o osmé ohnisko v Česku, 45 ptáků v něm bylo utraceno. Chovatel nahlásil v sobotu úhyn šesti slepic z celkového počtu 51 kusů drůbeže, subtyp chřipky H5N8 v chovu potvrdil Státní veterinární ústav Praha. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Podle ředitele krajské veterinární správy Václava Poláčka jde o malý chov na samotě. Likvidace všech zbylých 45 kusů a prvotní desinfekce ohniska byla provedena v neděli. „Šlo o 40 kusů kura domácího a pět kachen. Poblíž je kaskáda čtyř rybníků. Lze předpokládat, že zdroj viru bude nějaký volně žijící pták,“ uvedl.

Ptačí chřipka se rozšířila na Vysočinu, jde již o šesté ohnisko. Chov s 300 opeřenci veterináři utratí

Veterináři spolu s obecními úřady a hasiči v pondělí vyhlásili pásma ochrany a dozoru až do vzdálenosti deseti kilometrů, která budou platit 30 dnů. Tříkilometrové ochranné pásmo, v němž jsou čtyři obce, bude v platnosti 21 dnů od nedělní dezinfekce, poté se stane součástí desetikilometrového pásma dozoru (v něm je 26 obcí), pro případ, že by se ještě něco objevilo.

„Budeme nabírat vzorky a pokud se tam najde ještě nějaké ohnisko, tak by se to prodloužilo,“ řekl Poláček. Z větších chovů je do deseti kilometrů vzdálený jen výkrm těžkých krůt v Ostrově u Stříbra. Jde o uzavřený chov, který přísně střeží biologickou bezpečnost a nepouští tam cizí lidi. V ochranném a dozorovém pásmu je omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

Utracené kusy uhradí ministerstvo zemědělství

Choroba se v ČR vyskytuje v šesti krajích, poslední ohnisko v chovu bylo zjištěno v pátek v malém chovu drůbeže v Rojicích na Strakonicku. V polovině února bylo potvrzeno první ohnisko v Plzeňském kraji, šlo o malochov slepic v Letinech na Plzeňsku, veterináři tam zlikvidovali 21 okrasných slepic. Zdrojem tehdy nebyla volně žijící vodní drůbež, ale slepice nakoupené od jihočeské chovatelky.

Rusové hlásí první přenos ptačí chřipky na člověka. Nakazilo se sedm pracovníků drůbeží farmy

Podle zákona o veterinární péči chovatelům uhradí ministerstvo zemědělství utracené kusy, likvidaci i dezinfekci. Vše zaplatí nejprve chovatel a poté požádá o náhrady.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se choroba na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás