130 let

Žáci Masarykovy základní školy v Újezdě nad Lesy při zahájení školního roku. | foto: Petr Topič, MAFRA

Začal nový školní rok, kvůli karanténě neotevřely dvě desítky škol. Plaga mluvil o nezbytných omezeních

Česko
  •   10:46aktualizováno  15:52
Praha - V Česku začal nový školní rok, kvůli koronavirové nákaze ho doprovázejí hygienická opatření. V podzimních a jarních měsících budou omezení nezbytná, řekl při zahájení v Masarykově základní škole v Újezdu nad Lesy ministr školství Robert Plaga (za ANO). Věří, že je školství na „covidový rok“ tentokrát víc připraveno. Dvě desítky škol podle spolku Pedagogická komora kvůli karanténě v úterý neotevřely.

„Škol, které jsou zavřeny z rozhodnutí krajských hygienických stanic, je v tuto chvíli nad deset,“ řekl Plaga. Podle něj v dalších školách o posunutí začátku školního roku pak rozhodli ředitelé. Neotevřelo tak do 20 škol z celkem 12 tisíc, uvedl Plaga. „Není to ohniskově. Spíše to jsou nahodilé výskyty po celé republice,“ dodal. Podle seznamu spolku Pedagogická komora bylo v pondělí večer v karanténě 20 mateřských, základních a středních škol a gymnázií.

Ministr školství Robert Plaga zahájil nový školní rok v Masarykově základní...
Ministr školství Robert Plaga zahájil nový školní rok v Masarykově základní...

Půl roku s pandemií. V Česku se covidem nakazilo celkem přes 24 tisíc lidí, za pondělí přibylo 257 případů

Do prvních tříd v úterý nastoupilo 107 800 dětí. Celkem do škol zamířilo na 1,4 milionu školáků a školaček. Vrátili se do tříd po téměř půl roce. Kvůli koronavirové nákaze musely být školy od 11. března zavřené, do konce školního roku provoz plně neobnovily. Výuka byla na dálku.

Omezení ve školách kvůli koronaviru budou na podzim a na jaře nezbytná, řekl ministr a zmínil nošení roušek. Vyzval děti k ohleduplnosti a odpovědnosti.

V Masarykově základní škole se úterní zahájení školního roku odehrálo na školním dvoře venku, kde nošení roušek není nutné. Školáci, rodiče, učitelé i ministr je neměli. Nasadilo si je jen pár lidí. Doporučené rozestupy se nedodržovaly, děti se mezi sebou promíchaly.

Nošení roušek uvnitř škol není zatím povinné, a to ani v Praze, která minulý týden získala na semaforu podle rizikovosti oranžovou barvu. V tomto stupni by se roušky nosit měly, hygienici to ale nenařídili. Rozhodnout musí ředitelé a ředitelky škol. „Z mého pohledu by bylo jednodušší, kdyby pravidla byla ještě víc předvídatelná. Pro oranžový stupeň by bylo přehlednější, kdyby automaticky pražská hygienická stanice rozhodla o plošném nošení roušek,“ řekl Plaga. Podotkl ale, že hlavní město je nyní na semaforu na přechodu mezi zelenou a oranžovou.

Školy dostaly dva týdny před začátkem školního roku manuály se seznamem kroků. Podle situace pak ředitelky a ředitelé vybrali opatření, která se v jejich budově zavedla. Na dálkovou výuku třída přejde, pokud v ní bude kvůli omezením či karanténě chybět víc než polovina školáků.

Podle Plagy je logické, že se covid-19 žákům a učitelům nevyhne a karantény ve školách budou. Neměly by být ale rozsáhlé a dlouhé. „Pevně věřím, že to školy zvládnou a že ty maximálně čtrnáctidenní výpadky jednotlivých tříd nebo stupňů dokážou v průběhu školního roku dohnat,“ uvedl ministr. S doučením loňské látky by měli v září ve školách pomoci studenti pedagogických fakult.

Podle Plagy se kvůli případné výuce na dálku posílí vybavení škol, které se neobejdou ale ani bez zajištění počítačového servisu. Ministr míní, že jarní distanční učení pomohlo zvýšit prestiž učitelského povolání. „Rodiče si sáhli na povolání pedagoga a zvýšení prestiže se podařilo,“ řekl ministr. Někteří rodiče si ale také stěžovali na malou aktivitu učitelů a na to, že museli své potomky vyučovat sami. Podle nedávného průzkumu kvůli tomu pociťovalo přetížení 28 procent rodičů.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás