130 let
Poslední prezidentská debata mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem.

Poslední prezidentská debata mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. | foto: ČTK

Aktualizováno

Další Zemanova televizní lež. Tentokrát o Posseltovi

Slovensko
  •   20:11aktualizováno  22:52
PRAHA - Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg mají za sebou i poslední veřejné vystoupení. Teď už jen čekají na to, jak v pátek a sobotu rozhodnou voliči.

Ve speciálním diskuzním pořadu České televize, kterou tradičně moderoval Václav Moravec, panovala napjatá atmosféra a mezi oběma prezidentskými kandidáty to často jiskřilo. A to i přesto, že odpovídali na otázky, které už v různých televizních či rozhlasových debatách minulých dní zazněly.

ONLINE reportáž jste mohli sledovat ZDE

Oba kandidáti si vzájemně připomněli kontroverzní výroky z posledních dní a snažili se usvědčit svého protivníka z nepravdy.

Zeman opět lhal

Schwarzenberg musel opět mluvit o svém postoji k poválečnému odsunu Němců a k Benešovým dekretům. Podle Zemana Schwarzenberg s dekrety "ujel", potěšil svými výroky některé kruhy v Rakousku a Německu a zhoršil prý také vztahy se Slovenskem.

Před pár dny citoval mluvčího sudetských Němců Bernda Posselta, který se údajně v Süddeutsche Zeitung vyjádřil pochvalně o Schwarzenbergovi. Posselt však České televizi sdělil, že se k situaci vůbec nevyjádřil. Poté, co televize odvysílala Posseltovo tvrzení, Zeman obrátil a řekl, že Posselta necitoval ze Süddeutsche Zeitung, ale z webového portálu Britské listy.

Debata na toto téma poté skončila. Ovšem jen malou chvíli na to reagoval portál Britské listy, který Zemana usvědčil ze lži: "Britské listy se musí ohradit proti tvrzení Miloše Zemana v prezidentské diskuzi na ČT 24, že zveřejnily informaci ze Süddeutsche Zeitung o podpoře Bernda Posselta kandidátovi na prezidenta Schwarzenbergovi. Není to pravda. Jméno Posselt použily Britské listy naposledy 30. 05. 2012," napsaly Britské listy na svém portálu.

Moravec připomněl Zemanovi i jeho výroky z roku 1990, kdy nynější kandidát na prezidenta odsun Němců odsuzoval. "Mluvil jsem o divokém odsunu před Postupimskou dohodu a i nadále souhlasím s tím, že byl nemorální," opáčil naučenou formulí Zeman, protože na podobnou otázku musel v posledních dnech odpovídat opakovaně.

Fašisto! Ozývalo se z publika

Diváci se do publika hlásili stejnou metodou jako v minulých debatách - pomoci přihlašovacího formuláře na webu České televize. Později byli kontaktováni produkcí ohledně sociologického průzkumu před druhým kolem volby. Telefonistky se ptaly na volební preference diváků a jejich rozhodnutí účastnit se voleb. Atmosféra v publiku rozhodně nebyla tak klidná, jak Česká televize doufala.

Když Schwarzenberg reagoval na otázku válečného veterána, jednoho ze Zemanových podporovatelů, sálem zněly nadávky. "Ty fašisto, chtěl bys z nás mít protektorát!" vykřikl jeden ze Zemanových příznivců.

Z řad Schwarzenbergových podporovatelů dostal poté slovo Zdeněk Svěrák. Ten vyčetl Zemanovi akci Olovo, ve které se Zemanovi spolupracovníci v 90. letech minulého století snažili zdiskreditovat tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou. Tento spis obsahoval pomluvy, že Buzková týrala svou dceru, spolupracovala s StB či se živila prostitucí.

Novináři uveřejnili informace o tom, že člověk ze Zemanova blízkého okolí vyráběl tyto kompromitující materiály. Policie kauza nakonec odložila.

Zeman překvapil tvrzením, že kauza Olovo rozhodně nemůže být spojována s jeho jménem. Přiznal jen, že podezření na autorství padlo na dva z jeho padesáti poradců. "A protože jsem nevěděl, který z nich to udělal, tak jsem je vyhodil oba," podotkl Zeman.

Autoři: ani, hm, khu
  • Vybrali jsme pro Vás