130 let

Přispět může každý. Na Desítce například tradičně pořádají dobrovolnické úklidy. | foto: ARCHIV RADNICE

Chceme zrušit Murphyho zákon

Starostové píší
  •   1:32
PRAHA 10 - Ve městech a obcích platí celá řada pravidel, včetně několika zákonů schválnosti. Jedním z nich je, že odpadků je vždy víc, než místa v koších, popelnicích a kontejnerech. Až donedávna jsem to pozorovala z pozice občana, a leckdy propadala pocitům zuřivosti. Teď, coby starostka, vidím, že „Murphyho zákon“ (zatím) funguje i přesto, jak mu na radnici komplikujeme život.

V Praze 10 máme aplikaci, přes kterou nám občané mohou hlásit mimo jiné i nepořádek v okolí svého bydliště. Píší nám e-maily, informují nás na sociálních sítích. Vždy reagujeme nejrychleji, jak to jen jde. Navíc neustále navyšujeme počet nádob, kam mohou odpad vyhazovat, i četnost jejich svozu – jen vloni magistrát vyhověl 125 požadavkům, které jsme mu dali.

Přesto i u nás narazíte na plochy, kde se nepořádek válí vedle kontejnerů, do kterých správně patří, nebo ho lidé vyhazují na místa, kam rozhodně nepatří.

Jako městská část lidem poskytujeme servis (sběr nepořádku), to ale evidentně nestačí. Produkce odpadu totiž neustále – v celorepublikovém měřítku – roste, přičemž toho komunálního nerecyklujeme ani polovinu. Výsledkem je hodně odpadků, které hyzdí veřejný prostor, a s nimiž se nedá dál pracovat.

Jak z toho začarovaného kruhu ven? Jsem přesvědčena, že je důležité řešit následky, ale klíčové je věnovat se příčinám. A ty jsou do jisté míry banální: mnoho z nás si jednoduše neuvědomuje, že některé produkty, které velmi výrazně zatěžují životní prostředí, vůbec nepotřebuje. A že třídění odpadu není jen další povinnost navíc, ale že má zcela konkrétní pozitivní výsledky, které následně pocítíme my všichni.

Proto jsme se rozhodli u nás na Desítce překřtít duben na měsíc bez odpadů a udělat velkou osvětovou kampaň, kde budeme všechny tyhle souvislosti vysvětlovat. Připravíme vlastní materiály, budeme spolupracovat s řadou profesních organizací, budeme lidi motivovat, aby téma odpadů nevnímali jako starost obce, ale coby oblast, kde se mohou sami angažovat.

Nejde totiž jen o to, abychom se naučili, které výrobky a materiály používat co nejméně. Měli bychom nad zdánlivě lokálním tématem přemýšlet – globálně a komplexně. Napadlo vás třeba někdy, že šaty (které nejsou úplně váš styl) koupené ve slevě (protože byly strašně levné) mohou ve skutečnosti vyjít mnohem dráž? Vy si je na sebe vezmete jen párkrát, efektivita je tedy mizivá. A když se jich chcete zbavit, možná zrovna není poblíž kontejner na textil, a nechce se vám vyhledávat, komu nebo kam byste je mohli darovat…

Problémy s odpady se nedají řešit, pokud všichni nezapojíme osobní odpovědnost a trochu zvídavosti. Chceme naše občany přesvědčit, že to není tak složité, a že přispět může opravdu každý. Na Desítce například tradičně pořádáme dobrovolnické úklidy, osobně ho už deset let organizuji v Trojmezí.

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás