Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Rosemary má dům. Co má společného okultistický horor s architekturou?

The Dakota Apartments z Polanského filmu se nachází na nároží Central Park West... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Dakota Apartments z Polanského filmu se nachází na nároží Central Park West... | foto: ZDENĚK LUKEŠ A ARCHÍV AUTORA

New York Letos je to přesně půlstoletí, co do kin vstoupil Polanského – později oscarový – snímek Rosemary má děťátko.

Co má ale známý okultistický horor, natočený podle knižní předlohy Iry Levina, společného s architekturou? Fakt, že jednu z důležitých rolí hraje v obou dílech extravagantní stavba, kde se celý příběh odehrává.

Ve skutečnosti jsou to vlastně domy dva – oba kultovní a nepříliš od sebe vzdálené. Jeden účinkuje v Levinově knize, druhý v Polanského filmové adaptaci. Pozornost si zaslouží oba.

Vpravo detail vstupního bohatě zdobeného portálu Alwyn Courtu,
Budova z románu Rosemary má děťátko se nachází na nároží Západní 58. ulice a 7....

Než se ale vydáme na jejich oblídku, stojí za to alespoň krátce zmínit, že více než vydařenou lekačkou jsou kniha i film především přesvědčivou psychologickou studií osudů mladé ženy s neradostným dětstvím na americkém středozápadě, jejíž život poznamenaly temné zážitky z klášterní školy, odtažitý vztah k rodičům – bigotním katolíkům a posléze i manželství s egocentrickým hercem Guyem. U Rosemary v důsledku stále se hromadících negativních zážitků postupně propuká duševní nemoc, jež jí mění život v peklo.

Alwyn Court

Aby dodal příběhu na naléhavosti, nastěhoval Levin své románové novomanžele Rosemarya Guye Woodhousovy do palácového domu, který dodnes stojí na nároží 7. avenue a Západní 58. ulice v Midtownu na newyorském Manhattanu, pouhý blok od jižního okraje Central Parku. V knize je dům pojmenován Bramford house, jde ale o autorem vymyšlený název. Ve skutečnosti se jedná o Alwyn Court, budovu v takzvaném beaux art stylu, což je směs francouzské renesance s prvky gotického revivalu, to vše ovlivněné chicagskou školou.

Bohatě zdobené průčelí s terakotovými ozdobami nese i symbol stavby – salamandra s korunkou. Jedenáctipatrová stavba, zakončená mohutnou korunní římsou, původně nabízela obří čtrnáctipokojové byty s pěti koupelnami. Ty ale byly později rozděleny na menší apartmány. Dům byl vystavěn v letech 1907 až 1909 podle projektu firmy Harde&Short, kterou vlastnili kanadský architekt Richard Thomas Short a podnikatel v nemovitostech Herbert Harde. Oba si získali již dříve prestiž realizací jiné manhattanské budovy, známé pod názvem Red House. Není pochyb, že AlwynCourt Iru Levina fascinoval, navíc se v jeho ponurých sklepních prostorách dá skvěle vyvolat pocit nebezpečí, což – jak čtenáři a diváci vědí – sehrálo svou roli. Stejně jako údajná nevalná pověst stavby, v níž se prý udály nejrůznější mordy.

Na počátku knihy ale padla zmínka také o domě Dakota (kde pak Polanski točil svou adaptaci), jenže Woodhousovi tam bydlet nemohli, protože šlo o družstevní dům. Proč se tedy nakonec Roman Polanski rozhodl snímek točit právě tam, nevíme. Možná si majitel Alwyn Courtu nepřál, aby byl jeho luxusní objekt spojován s temným dějem, pravděpodobněji ale sehrály hlavní roli praktické důvody. Zatímco totiž první stavba stojí na rušné křižovatce, průčelí té druhé lze pohodlně snímat z Central Parku. The Dakota Apartments totiž stojí na jeho okraji, přesněji na nároží Central Park West a 72. ulice, v luxusní rezidenční čtvrti Upper West Side.

Dakota

Mohutnou stavbu postavil v letech 1880 až 1884 Henry Janeway Hardenbergh ve stylu hansovních renesančních severoněmeckých paláců. Průčelí zdobí řada terakotových prvků, nad vstupem je pak umístěna hlava indiána z kmene Dakota, na jehož někdejším území stavba vznikla. Po svémdokončení to byl největší objekt široko daleko. Alespoň do doby, než stejný architekt v podobném stylu vybudoval nedaleko i dnes známý hotel Plaza.

Po dokončení v roce 1884 tu stál objekt osamocen, dnes je obklopen domovními...

Luxusní dakotské mnohapokojové byty ve francouzském zámeckém stylu byly později většinou rozděleny na menší (Polanski ovšem natočil všechny interiérové scény svého snímku v hollywoodských studiích). Nic to ovšem nezměnilo na tom, že v budově bydlela – a dodnes bydlí – řada prominentních osobností. Jmenovat lze například herečky Lillian Gishovou a Judy Garlandovou, herce Borise Karloffa a Jasona Robardse, hudebního skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina, zpěvačku Robertu Flackovou, tanečníka Rudolfa Nurejeva. A také JohnaaYoko Lennonovi. Právě zde – před vstupem do Dakoty – byl také John v roce 1980 zavražděn, což připomíná i parčík Strawberry Field na okraji protějšího Central Parku.

O tom, kdo získá právo v Dakotě bydlet – a v tom si Levin ve svém románu nijak nevymýšlel – ovšem rozhoduje družstvo nájemníků. Projít sítem není snadné, jak dosvědčuje fakt, že ani některé velmi slavné osobnosti neuspěly. Zamítavé ne slyšeli například Melanie Griffithová s Antoniem Banderasem, podobně jako zpěváci Billy Joel a Carly Simonová. Luxus zkrátka není pro každého, ani když na to má.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!