Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

GRUSZ: Do vánočky se dříve zapékal hrášek, mandle nebo peníz

Miroslav Grusz, šéfkuchař mg restaurace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Grusz, šéfkuchař mg restaurace | foto: Archiv Miroslava Grusze

Kouzlo Vánoc? Každý si spolehlivě představíme úplně něco jiného. Pro mne to poslední tři roky znamená, že v prostorách naší rodinné restauraci je dostatek nádherného místa k tomu, aby mohlo přijít mnoho členů naší rodiny a dokonce i přátel, kteří vymění uzavřenost jednotlivých rodin za společné setkání, večeři a hromadné rozbalování dárků, kde se mísí děti i dospělí.

Musím přiznat, že z tohoto méně tradičnějšího pojetí večera jsem nadšen. To je ovšem jediná změna, kterou jsem k těmto svátkům připustil.

Někteří mají Vánoce rádi, druzí je nesnáší, ale snad se s většinou shodnu, že to jsou jedny z nejhezčích svátků. Možná proto, že mám momentálně malé děti, které na mě přenáší tu nefalšovanou dětskou radost a neotřesitelnou víru v Ježíška ,se na ně těším více než obvykle.

Vánoční cukroví, noční můra všech hospodyněk, ale jinak velmi krásná a také velmi stará tradice Vánoc.

Dnes už málokdo ví, že sahá až do 16 století. Překvapivě s ní nepřišli křesťané, ale pohané. Většina těchto zvyků a tradic je protkána pověrami, kouzly a rituály v které se hojně věřilo. A ani cukroví není výjimkou. Peklo se hlavně pro jeho mocnou sílu chránit rodinu, zvířata , ale i dům.Lidé si na něm dávali hodně záležet. Ani tvary cukroví nejsou dílem náhody, nýbrž promyšlená symbolika. Kolečka připomínají Slunce, vykrajované tvary se podobaly rituálním zvířatům, které měly na obdarovaného člověka přenést sílu a vlastnosti. Různé tvary se také zavěšovaly na domy nebo stromy v zahradách, aby odehnaly zlé síly .

A co je vánočka? Dnes považovaná spíše jako druh pečiva, ale dříve to bylo opravdu cukroví, do kterého se zapékal hrášek, mandle nebo peníz. Kdo jej našel, měl se dočkat v dalším roce hodně peněz.

MIROSLAV GRUSZ

Po škole začínal v pražském hotelu Renaissance, kde získával první kuchařské zkušenosti také pod vedením Zdeňka Pohlreicha. Po pěti letech zamířil do svého prvního zahraničního angažmá – Marriottu v Zürichu. Po návratu nastoupil do kuchyně restaurace Allegro v hotelu Four Seasons. Tady se postupně potkal s absolutní špičkou světové gastronomie Vitem Mollicou a Andreou Accordim, s ním byl také u toho, když Allegru získalo michelinskou hvězdu, první v Česku a bývalé střední Evropě vůbec. Tam se také seznámil více s italskou kuchyní, která mu tak učarovala, že se rozhodl zdokonalit na místě, v Restaurantu Palagio hotelu Four Seasons ve Florencii opět po boku michelinské star  Vita Mollicy v obou případech jako jeden ze zástupců. Po návratu do Čech strávil čtyři  roky v pražském hotelu Augustine ze světového řetězce Rocco Forte Hotels, kde se postupně propracoval na pozici executive chefa a spolupracoval s Jeffem Blandem, Lee Streatonem či Markem Hixem. Na své pozici vedl tým 20 kuchařů a posbíral různé ocenění. Příkladem je třetí nejlepší fine dining restaurace v Praze v ročence magazínu EURO a S. Pellegrino a Acqua Panna v roce 2013 a oceněním Bib Gourmand.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...