130 let
Jehně – ilustrační foto.

Jehně – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Mladé pečínky Velikonoc se staly tradičními i kvůli redukci stád

Jídlo
  •   13:16
K Velikonocům patří nejen čerstvě vyrašivší bylinky, ale také mladé maso, hlavně kůzlečí či jehněčí. Tradiční jarní pochoutkou se stalo z důvodů rituálních i kvůli každoroční redukci stád o mladé samečky. Jeho obliba v posledních letech roste - spolu s módou návratu ke kulinárním kořenům a tradicím.

Mláďata jsou bez debaty roztomilá. Kdo někdy viděl kůzlátka poskakující na pastvě či malé ovečky stulené na slámě, nejspíš se nad půvabným výjevem neubránil dojetí. Farmáři, kteří tyhle roztomilé tvory zaříznou a nabízejí je ke kuchyňské úpravě, jsou tak v nejedněch očích nelidové bez srdce.

Kam na Velikonoce: 15 tipů jak si užít sváteční pondělí

Než ale „vraždění“ čtyřnohých neviňátek pro kulinární potěchu šmahem odsoudíte, je na místě si uvědomit, že nechat všechny narozené mladé naživu, by znamenalo mít ve stádě stále víc zvířat, z nichž část by nebyla k pražádnému užitku. Právě proto se na jaře nejčastěji porážejí kozlíci a beránci, kteří do hospodářství výhledově nemají šanci přispět mlékem. Ovčí a kozí „holky“ jsou coby potenciální pokračovatelky rodu a zdroj mléka na výrobu sýrů při selekci v jednoznačné výhodě.

Přestože je v Česku spotřeba kozlečího a jehněčího masa na jednoho obyvatele menší než jeden kilogram ročně, poptávka po něm roste. Už tři týdny před Velikonoci byly budoucí pečínky na mnoha farmách rozebrané. „Na Velikonoce 2016 jsou všichni kozlíci už zamluvení, takže pokud máte zájem, zkuste to po svátcích. To ještě nějací kozlíci k prodeji budou,“ hlásili třeba na začátku března z hanácké farmy Nikáda.

Autor: